Egy lelkes grófnő, náci kódok, hidrogénbomba – 75 éves a számítógép

4 perc

2021.02.21. 06:15

A múlt század közepére vált lehetségessé a mai számítógépek elődeinek megalkotása, és a világháborúban igény is lett rájuk.

A szorgalmas mérnökök lustasága. A tüzérségi röppálya-számítások nehézkessége. A náci katonai kódok megfejtése. Ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy 75 évvel ezelőtt bemutathatták az első programozható, elektronikus, digitális, univerzális számítógépet, az ENIAC-ot.

A múlt századi amerikai, brit és német feltalálók történetének előzménye, hogy a számítógép és a programozás már a XIX. század elején megjelent. Charles Babbage angol matematikus az 1820-as években mechanikus számológépet kezdett építeni bonyolult egyenletek és függvények kiszámolásához. Számológépek korábban is voltak, de ez – a differenciálgép – mindegyiket felülmúlta (volna, ha teljesen elkészül).

Babbage azonban többre vágyott: sokféle feladatra programozható, általános célú, azaz univerzális számítógépet tervezett, ez volt az (akkor természetesen még mechanikus) analitikai gép. Ez sem készült el, de a zseniális ötlet miatt Babbage számít a számítógép atyjának.