Viszkok Fruzsi: A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása

3 perc

2021.07.25. 17:15

Ahhoz, hogy sikeresek és eredményesek lehessünk, átfogó szemléletváltás és jellemfejlődés szükséges. Ennek érdekében hét szokást kell elsajátítanunk.

A személyes fejlődés és hatékonyság kapcsán szeretném megismertetni veled Stephen R. Covey A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása című könyvét, amit sokan az önfejlesztés első számú művének is tartanak. A kötet nem új keletű, modern technikát mutat be, mivel már több mint 30 éve íródott, hanem a mindennapokhoz kapcsolódó általános irányelveket. Olyan alapelveket és értékeket fogalmaz meg, amelyek szerint kellene élnünk. Mindenképp ajánlom, hogy olvasd el Covey művét, de most – legalább gondolatébresztőnek – megpróbálom összefoglalni a lényeget.

1. Légy proaktív! – a választás szokása

Rengeteget agyalunk olyan dolgokon, amelyeket egyáltalán nem tudunk befolyásolni. A rossz berögződések helyett koncentrálj azokra a körülményekre, amelyekért személyesen felelsz, és amelyeken változtatni tudsz! A felismerés még nem elegendő, a legfontosabb, a proaktivitás. Mit is jelent ez pontosan? Azt, hogy ha felmérted a helyzeted, és meghatároztad, min és hogyan tudnál változtatni, tedd meg az első lépéseket! Dolgozz a változásért, és növeld a befolyásod körét! Mindig léteznek alternatívák, amelyekre nem gondoltál azonnal. Ahelyett, hogy az akadályozó tényezőkre koncentrálnál, ezeket kell megtalálnod.

2. Tudd előre, hova akarsz eljutni! – az elképzelés szokása

Ahhoz, hogy elérhess valamit, először fejben kell elköteleződnöd – ez azt jelenti, hogy tudatosan átgondolod és elképzeled a megvalósítandó célt. Én határozottan hiszek a gondolatok erejében, és különösen örülök, hogy ezt egy ilyen tudományos megközelítésű könyv is tárgyalja. A vizualizáció és a pozitív megerősítés teljes mértékben a mindennapjaim részei, nagy motivációt tudok belőlük meríteni. Nem arról van szó, hogy teljesen elszakadunk a realitásoktól, hanem a logikát és a képzelőerőnket segítségül híva jelenítjük meg fejben a vágyott eredményt. Fontos, hogy konkrét elképzeléseid legyenek, egyébként hogyan dolgozhatnál valamiért, ha nem tudod, mit is szeretnél pontosan?

3. Először a fontosat! – a végrehajtás szokása

Találd meg a prioritásodat, és ne csak a tűzoltással foglalkozz! Vagyis a sürgős, szűkös határidővel rendelkező feladatok mellett az olyan fontos teendőket is végezd el, amik nincsenek feltétlenül időponthoz kötve. Tervezd meg ezeket előre, és ütemezd be a naptáradba, hogy ne csak a feladatlistádon szerepeljenek, hanem végre is legyenek hajtva. Többnyire ezek szolgálják az előrehaladásodat, a személyes fejlődésedet. Az olyan feladatokat, amelyek esetében nincs szükség a jelenlétedre, közreműködésedre, delegáld! Ami pedig se nem fontos, se nem sürgős, iktasd ki az életedből!

4. Gondolkodj nyer-nyerben! – a közös haszon szokása

Munkánk és a hétköznapok során folyamatosan kapcsolatba kerülünk másokkal – miért ne dolgoznánk olyan célokért, amelyek nem csak nekünk válnak hasznunkra? Hosszú távon csak akkor lehetünk igazán eredményesek, ha sikereink mások javát is szolgálják. Mindig keresd azokat a helyzeteket, amelyekből nem csak te jöhetsz ki nyertesként, és soha ne mások kárán akarj eredményeket elérni! A hosszú távú sikeres együttműködés alapja a kölcsönös tisztelet és a közös haszon.

5. Először érts, aztán értesd meg magad! – a közös megértés szokása

hvgkonyvek.hu

Életünk minden területén folyamatosan társas érintkezésben vagyunk, és természetes, hogy időnként különbözik a véleményünk. Ilyenkor ahelyett, hogy csak a saját igazadat bizonygatnád, először próbáld megérteni a másik felet. Vedd fel kicsit az ördög ügyvédje szerepét, és igyekezz még a vitapartnerednél is jobban megfogalmazni az álláspontját. Így megmutatod, hogy figyelsz rá – és csak ezután fogalmazd meg a saját meglátásaidat. Az empatikus meghallgatás és az őszinte visszajelzés a hatékony kommunikáció legfontosabb alapkövei.

6. Teremts szinergiát! – a kreatív együttműködés szokása

Fontos felismerni, hogy nem lehetünk jók mindenben, és csapatmunkával sokkal nagyobb sikereket érhetünk el, ugyanis mindenki arra tudja fordítani az erőforrásait, amiben igazán jó. Covey ezt a tételt úgy fogalmazza meg, hogy a teljes egész sokkal több, mint a sok kicsi rész összessége. Ha csapatmunkáról van szó, akkor kettő meg kettő nem néggyel, hanem öttel egyenlő, hiszen egymásra támaszkodva, egy sikeres együttműködés keretében mindenki hozzáad a másik eredményeihez.

7. Élezd meg a fűrészt! – a megújulás szokása

Élezd meg a fűrészt, avagy tegyél a testedért, lelkedért és elmédért! Ha életlen fűrésszel esel neki a fának, bármennyire is ki akarod vágni, nem jársz majd sikerrel. Ugyanez érvényes az életre is. Ha nem fordítasz kellő figyelmet önmagadra, a folyamatos feltöltődésre, szép lassan csökken a hatékonyságod, és hosszú távon kiégsz. Mindig törekedned kell a kiegyensúlyozott életre!

A fenti cikk Viszkok Fruzsi Tedd rendbe az életed című könyvének szerkesztett részlete. A közkedvelt vlogger önfejlesztő és életvezetési könyvében megmutatja, hogyan tehetsz rendet az otthonodban és a gondolataidban egyaránt. A könyvet itt rendelheted meg kedvezménnyel.