Az ügyészség sikerének mércéje, ha börtönbe juttatja a miniszterelnököt?
A korrupciós helyzet a magyarországihoz hasonlóan súlyos Romániában, ahol korábban sorra vittek el vezető politikusokat rabszáron. Ez a korrupció elleni harc eredménye vagy csak porhintés? Mire számíthatunk uniós szinten Laura Codruta Kövesitől, a most felállt Európai Ügyészség vezetőjétől, akinek hasonló munkáját sok kritika érte Romániában?
A forradalom óta nem voltak annyian az utcákon Romániában, mint négy éve, mikor a román kormány mindenféle egyeztetés nélkül, fű alatt enyhített a korrupciós bűncselekményekre vonatkozó szabályokon.
Mindezt azon a napon tette a Sorin Grindeanu miniszterelnök vezette kabinet, mikor elkezdődött a kormányzó Szociáldemokrata Párt elnöke, Liviu Dragnea második korrupciós pere. A Maszol.ro korábbi cikke szerint Dragnea ellen hivatali visszaélésre való felbujtás miatt indult eljárás, de a sürgősségi rendelet elfogadása után ejteni kellett volna ellene a vádat.
Akkortól ugyanis csak 200 ezer lejnél (14 millió forintnál) nagyobb kár esetén lehetett volna hivatali visszaélés miatt büntetőeljárást indítani, Dragnea ügyében pedig kisebb összegről volt szó. Ez természetesen nemcsak őt, hanem számos más korrupt politikust is kedvezőbb helyzetbe hozott volna, a bűnösöket pedig 7 helyett csak 3 év börtön fenyegette.
A "korrupció gyilkol", de győzhet-e a román okostelefonos forradalom?
1989 óta nem látott tömeg, több százezer ember ment ki az utcára Romániában az elmúlt hetekben, és úgy tűnik, egyelőre nem is akarják ezt abbahagyni. Mi ütötte ki ennyire a biztosítékot, hogy még azok is a kormány ellen tüntetnek, akik hatalomra juttatták? Miért elégedetlenek az erdélyi magyarok az RMDSZ hallgatásával?
A százezres tüntetések és az uniós tiltakozások hatására pár nap után visszavonták a rendeletet, Liviu Dragnea volt miniszterelnök-helyettes és pártelnök pedig 3,5 évre börtönbe került 2019-ben hivatali visszaélés és okirathamisítás miatt.
Ő volt az egyik legnagyobb fogása a Laura Codruta Kövesi által vezetett romániai korrupcióellenes ügyészségnek, a DNA-nak. Dragneán kívül többször börtönbe került Adrian Nastase volt román miniszterelnök, legutóbb 2014-ben, mikor lakásfelújításával összefüggő korrupciós perében négy évet kapott. Baloldali politikusok mellett a jobboldali volt államfő, Traian Basescu lányát és családtagjait is letartóztatták, lánya ügyében nemrég született elsőfokú ítélet. A közjegyzőként dolgozó Ioana Basescu többrendbeli pénzmosásért és vesztegetésre való felbujtásért ötévnyi letöltendő börtönbüntetést kapott.
Innen, és a további több mint 200 politikus bebörtönzését nézve sikertörténet a román korrupcióellenes harc, ami akár példa is lehetne a magyar ellenzék számára is, de ha jobban megvizsgáljuk, erősek a kételyek.