A bérlők majdnem fele nem tudja kifizetni a lakbért – 1991. július 11.

1 perc

2021.07.03. 14:30

Itt a piacgazdaság: három-négyszeres a lakbéremelés. A német újraegyesítésről szóló Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

A német egyesítés története
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.

Amitől a keletnémetek tartottak, azt most a gazdaságkutatók bebizonyították: a családoknak majdnem a fele nem lesz képes megfizetni az új lakbéreket. Az októbertől érvényes lakbérekről ezekben a napokban kapják az értesítéseket a lakók, és ezzel egyidőben a tekintélyes berlini gazdaságkutató intézet, a DIW is elvégezte a maga számításait.

Eszerint a háztartások 42 százaléka állami támogatásra szorul majd. Ennek megvan a maga módja: az NSZK-ban törvény szabályozza, hogy akinek a jövedelme nem elég magas, az állami támogatást kap a lakbérfizetéshez vagy az öröklakás törlesztéséhez. Ahogy ezt magyarul mondani szokás:

nem a lakást támogatják, hanem a lakót.

Időközben kicsinosították a paneleket /// Reklámfotó Eberswaldéból
WHG Eberswalde

Ez azonban csekély vigasz a keletnémeteknek, akiknek érezhetően nyomja a lelkét, hogy a lakásuk havi költsége átlagosan három-négyszeresére nő. Az átlag az eddigi igen alacsony, még az NDK-időkből örökölt és egyszerűen csak német márkára átszámított 83 márkáról majdnem 300-ra nő. Ez persze nevetségesen alacsony a nyugatnémet lakbérekhez képest, de köztudottan a jövedelmek is alacsonyabbak keleten. A lakbérpótlékra vonatkozó szabályokat ezért a nyugatnémethez képest kedvezőbben alakították ki keleten.

Nyitóképünkön lakótelep étteremmel és könyvtárral Rostockban az 1970-es években. Forrás: Rostock-Heute / Doris Klützow.