Ezer színből áll és sokféleképpen értelmezik – a szivárványzászló története
A müncheni stadion miatt aktuális szimbólumra is igaz, hogy értelmezése attól függ, ki használja és miért.
Már a régi rómaiak is – nem, ők nem, de a szivárványzászló első európai felbukkanása a középkor és az újkor határára tehető. A német parasztfelkelés jelképe volt a bocskor mellett a sokszínű lobogó, mint a remény és a társadalmi változás szimbóluma. Az elnyomottak vezéralakja, Münzer Tamás vértanú reformátor egyik-másik szobrán is megörökítették a szivárványzászlót.
Nem is áll oly távol ez a jelkép a korunkbeliektől. A múlt század hatvanas éveiben is haladó gondolat megtestesítője lett: az olasz békemozgalom kezdte használni. A Bandiera della Pace 2003-ban aztán erkélyeken lobogott tömegesen, jelezve a tiltakozást az iraki háború ellen.
Így eshetett meg az is, hogy 2004-ben szivárványzászlók is felbukkantak a Szent Péter téren, amikor II. János Pál pápa az Irakban fogva tartott olasz túszok szabadon bocsátásáért emelt szót, és népes hallgatósága általában a háború ellen is tiltakozott. A hagyomány több mint száz éves. Egy amerikai lelkész, James William van Kirk 1913-ban tervezett nagyon hasonló zászlót a Béke Világszövetség részére.