Róna Péter: Hazánknak nincs alkotmánya
A jelenleg hatályban lévő alaptörvény egy jobbára idegen forrásból összeollózott törvénygyűjtemény, ami a hatalom birtokosainak hatalmi eszköze, és ami nem felel meg az alkotmányosság ismérveinek. Vélemény.
Hazánk történelme javarészt a fennmaradásért folyó küzdelemről szól, amiben a mindenkori szellemi elit különleges szerepet és felelősséget vállalt.
A bölcsészek, a művészek, a filozófusok magukénak tették a fennmaradáshoz szükséges csaták megvívását, a hazaszeretet mívelését, a műveletlen és szegény rétegek felemelését, összességében annak a gondolat- és intézményvilágnak a kialakítását, ami biztosíthatja a fennmaradást.
Ebből a talajból nőtt ki a magyar szellemi elit sajátos küldetéstudata és az azzal járó elkerülhetetlen megosztottság. Munkásságának gyümölcse gyökeresen más, mint a történelmi kimúlással nem küszködő társadalmak művészeinek, gondolkodóinak alkotásai. Ahhoz, hogy fennmaradjunk, azzal kellett foglalkoznunk, hogy mi a magyar, miközben ők, tőlünk nyugatra, arra irányították figyelmüket, hogy mi az ember.
Révész Sándor: Készüljünk a háborúra
Ami a 2022-es választások utáni helyzetet illeti, a legdrámaibb lehetőségekkel is számolnunk kell.
Persze az utóbbi is eredményezett megosztottságot, egyenesen háborút, még polgárháborút is, de ezek az összetűzések nem a fennmaradásról, hanem az ember üdvösségéről, természetének és képességének kiteljesedéséről, felszabadításáról szóltak.