Kende Péter: Lehet-e jogellenesen fellépni az Orbán-rendszerrel szemben?
Gyűlölöm, megvetem Orbán rendszerét, de ennek ellenére kénytelen vagyok elismerni, hogy jogszerűen jött létre és működik, írja szerzőnk. Vélemény.
Olvasom Bárándy Péter, Forgács Imre és Vörös Imre − mijét is? talán − petícióját (Hírklikk, 2021. május 10.), majd Kis János elemző cikkét (HVG, május 20., hvg360, május 21.) − és vérbeli skizofrénnek érzem magam. Jogász mivoltom felháborodva tiltakozik szociológus énem ellen, ügyvéd mivoltom épp az ellenkezőjét mondja, mint közíró énem. Gyakorló jogászként nem akarok hinni a szememnek: a filozófusnak adok igazat két volt igazságügyminiszterrel és egy volt alkotmánybíróval szemben.
Kis János az önkény alkotmányáról: Ha győz az ellenzék...
Hogyan és mikor lehet semmissé tenni az önkényuralom alaptörvényét? Kis János filozófus szerint a kibontakozó jogi vita valójában politikai kérdést takar. Egy új rendszerváltás eséllyel kecsegtető menete szerinte az, hogy a várhatóan szűk többséggel megnyert választás után a demokratikus kormány a jelenlegi keretek közt kezdi el a rendszer visszabontását, így szerezve elsöprő támogatást az Orbánnal és híveivel szembeni szakítópróbához.
Miért is?
Mert a jogászok politikai választ adnak alkotmányjogi kérdésekre. Ami maga a teljes lehetetlenség.
Politikai kérdésekre ugyan olykor lehet jogi választ adni, de jogi kérdésekre, különösen alkotmányjogiakra politikait − no, azt egészen biztosan nem. Illetve lehet, de csak rosszat. Épp jogilag hibásat.