Pozsonyban már megtapasztalták, hogy a kínai intézményrendszer mennyire nem tűri a kritikus hangokat

1 perc

2021.05.18. 12:01

„Jól alszik? Nagy stressz lehet önnek az utcán mászkálni” – írta a pozsonyi Konfuciusz Intézet vezetője abban a levélben, amelyet egy szlovák elemzőközpont igazgatójának címeztek.

Fenyegető üzeneteket küldött a pozsonyi Konfuciusz Intézetet vezetője, Ľuboslav Štora az Ázsiai Tanulmányok Közép-európai Intézete (Central European Institute of Asian Studies, CEIAS) nevű elemzőközpont igazgatójának, a szlovák Matej Šimalčíknak – számolt be róla a Szabad Európa.

A portál szerint a Šimalčíknak címzett levélben az áll többek közt, hogy

jól alszik? Nagy stressz lehet önnek az utcán mászkálni”.

Štora a Szabad Európa szerint azután küldte el a támadó hangvételű levelet az elemzőközpont igazgatójának, hogy az egy tanulmányban feltárta, milyen mértékű a kínai jelenlét a szlovákiai egyetemeken.

„Ki fizet önnek ezekért a hülyeségekért?” – írta a pozsonyi intézetet vezetője, majd egy későbbi levelében már úgy fogalmazott: „Légy türelemmel, a Nagy Testvér követ téged.”

Az ügy nyilvánosságra kerülése után Štora bocsánatot kért a CEIAS igazgatójától, de hangsúlyozta, továbbra sem ért egyet az elemzőközpont azon állításaival, amelyek szerint a szlovák akadémiai szféra kínai cégeken keresztül a távol-keleti ország hadseregével is kapcsolatban lehet, és ez pedig biztonsági kockázatot jelentene.

A CEIAS elemzésében egyebek mellett olyan állítások szerepeltek, miszerint „a Huawei mesterséges intelligencia arcfelismerő szoftverét ujgurok azonosítására is használni lehet, hogy aztán értesítsék a kínai hatóságokat”.

A tanulmány szerint a szlovák és a kínai intézmények együttműködése nem megfelelően transzparens, emellett kiemelik, hogy a jelenlegi jogi szabályozás nem írja elő azon kínai vállalatok valódi tulajdonosainak a felfedését, amelyek részt vesznek a szlovák közpénzből finanszírozott intézmények és a távol-keleti ország közti technológiatranszferben.

Šimalčík a Szabad Európának azt mondta, hogy Kína minden lehetséges szinten építi a kapcsolatait Szlovákiával, a politikai pártokkal, gazdasági szereplőkkel és egyetemekkel is együttműködik, de az egyes városok és megyék önkormányzataival is rendszeresen érintkezik.

Šimalčík emlékeztetett rá, hogy Szlovákiában a kínai cégek a logisztikában, a bankszektorban, a telekommunikációban, de bizonyos termelői, gyártási ágazatokban is jelen vannak.