Mégis osztoznia kell a területen a Fudan Egyetemnek és a Diákvárosnak
Bár korábban a kormány azt állította, hogy a Fudan nem vesz el területet a Diákvárostól, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint a két beruházás egy komplexumként épül meg, a sportcsarnokot és a konferenciaközpontot közösen kell majd használniuk. A benyújtott törvényjavaslat már ki is jelöli, hogy mely állami tulajdonú területeket kapná meg ingyen az egyetemet fenntartó Fudan Hungary Alapítvány.
Percre pontosan egyszerre – kedd éjjel 23:37-kor – nyújtotta be a kormány a Fudan Hungary Alapítvány létrehozásáról és a Budapest Diákváros megvalósításáról szóló törvényjavaslatait az Országgyűlésnek.
Áprilisban a Direkt36 derítette ki, hogy a kormány az egyébként világszinten kiemelkedő, de nyíltan kommunista és lehallgatási botrányokkal terhelt kínai Fudan Egyetemnek tervez campust építeni 550 milliárd forintos kínai hitelből Budapest azon részén, amely jelenleg éppen a Diákváros nevű lakhatási és infrastrukturális projektnek van fenntartva.
A benyújtott törvényjavaslatokból most az is kiderül, hogy pontosan mely területeket adja át az állam a Fudannak, de akadnak még más meglepetések is. Bár korábban Palkovics László miniszter határozottan állította, hogy a Fudan egyáltalán nem vesz el területet a Diákvárostól, az Innovációs és Technológiai Minisztérium ma reggeli közleményében elismerte:
a Fudan Egyetem és a Budapest Diákvárosnak lesznek olyan kiszolgáló funkciói, melyeken osztozniuk kell majd, ilyen például a sportcsarnok és a konferenciaközpont.
Összességében szerintük ez azt jelenti, hogy a Fudan és a 8500 egyetemi hallgató kollégiumi elhelyezését biztosító Diákváros ugyanazokat a feladatokat ellátva, egymást erősítve épülhet fel.
Hozzátették azt is, hogy a Diákváros kiemelten közérdekű beruházásként, a kormányzati munkamegosztásban bekövetkezett változásokhoz igazodó törvényi rendelkezések alapján valósulhat meg. Palkovics László a korábbi kormánydöntéseknek megfelelően pedig teljes egészében állami tulajdonú, jórészt beépítetlen területeket javasol a majdani alapítvány tulajdonába adni.
Állami tulajdon
A Fudan Hungary Alapítvány létrehozásáról és a neki történő vagyonjuttatásról szóló törvényjavaslat kedd éjjel benyújtott szövege arra kéri az Országgyűlést, hatalmazza fel a kormányt, hogy közérdekű vagyonkezelő alapítvány formájában létrehozza az egyetemet fenntartó Fudan Hungary Egyetemért Alapítványt, és az alapító okiratban jelölje ki annak kuratóriumát.
A törvényjavaslat kimondja, hogy a Fudan Hungary Alapítványt az állam vagyonjuttatással, támogatással és adománnyal biztosítja.
A Fudan részére az állam öt saját tulajdonú ingatlant adna át, jellemzően a rozsdaövezetben: ezek a Csepel rakparton, a Helyi kikötő úton és a Hídépítő utcában találhatók. Palkovics közleményében azt írta: ezek a korábbi kormánydöntéseknek megfelelően teljes egészében állami tulajdonú, jórészt beépítetlen területek.
Azzal azonban, hogy a kormány kifejezetten állami tulajdonú területeket jelölt ki, tovább nehezíti a IX. kerület dolgát, amely helyi népszavazást tervez a Fudan Egyetem ügyében.
A Budapest Diákváros megvalósításáról szóló, szintén kedd éjjel benyújtott törvényjavaslatban a kormány leszögezi, hogy az kiemelten közérdekű beruházásnak minősül, a helyszínt és a közvetlen környezetét jelentő ingatlanok körét a kormány rendeletben jelöli ki.
A törvényjavaslat részletesen kimondja azt is, hogy a projektet elveszik az előkészítő BFK Budapest Fejlesztési Központtól, és átadják a jogutódnak, az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságnak, a továbbiakban ők rendelkeznek az ingatlanokról. A beruházás során létrehozott épületek, építmények, illetve egyéb vagyonelemek az állam tulajdonába kerülnek.
A benyújtott javaslat módosítaná a Budapest törvényt is, és kiemelten közérdekű beruházássá minősíti a Csepel Sport Club egykori sportinfrastruktúrájára épülő fejlesztési programot. Emellett rendelkezik a Ferencvárosi Szabadidő- és Sportpark, ennek részeként a Budapesti Atlétikai Stadion, annak épületében kialakításra kerülő óvoda, szabadtéri edzőpályák, fedett pályás atlétikai edzőcsarnok, valamint az ezek összeköttetését biztosító gyalogos és kerékpáros hidak, kapcsolódó sport- és rekreációs létesítmények, a területen található műemléki épületek felújításáról és funkcióváltásáról.
Forrnak az indulatok
Az ITM szerda reggeli közleményében leszögezte, hogy Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester előtt nyitva áll a lehetőség, hogy akár már a jövő hétre tervezett egyeztetésen javaslatot tegyenek a diákvárosi projektelemek elhelyezésére, az önkormányzati tulajdonú területek felsőoktatási célú hasznosítására.
Karácsony Gergely hétfőn már közölte, szerinte nem őt kell tájékoztatni a kínai egyetem Magyarországra telepítésének körülményeiről, hanem minden magyar polgárt, különös tekintettel a budapestiekre. „Hiszen őket, minden egyes magyart készül eladósítani a kormány 500 milliárd forinttal Kínának a Kínai Kommunista Párt iránymutatásai alapján működő egyetem érdekében” – írta.
A benyújtott törvényjavaslat és Palkovics reggeli kijelentése azért is ellentmondásos, mert április 15-ei sajtótájékoztatójukon az akkor még a projektért felelős Fürjes Balázs államtitkár és Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója azt magyarázták, a kínai campusnak külön helyet találtak a Déli Városkapu projekt sarkában, a Diákváros és a Fudan Egyetem építése pedig nem is érintik egymást.
A terveket és a hozzájuk kapcsolódó ingatlanok sorsát ebben a cikkünkben magyaráztuk el részletesen:
Diákváros a Fudan árnyékában: Budapest új városnegyede vagy Palkovics ékszerdoboza?
A Déli Városkapu Fürjes Balázs szerint Budapest aranytartaléka, ennek ellenére a Diákváros csak az elkaszált budapesti olimpia hagyatékaként épülhet meg itt. A Fudan Egyetem érkezése a kormány szerint nem veszélyezteti a projektet, az urbanisztikai tervek viszont másról árulkodnak, Palkovics kezébe kerülve pedig szinte teljesen átláthatatlan, milyen projekt valósul meg Dél-Pesten.
A beruházást mindössze két nappal később, április 17-én vették el Fürjestől, és adták Palkovics Lászlónak kormánybiztosi feladatként. A miniszter azonban a Hír Tv-ben szintén azt állította, hogy a két projekt teljesen független egymástól. Az ATV-nek pedig azt mondta, „nem semmi” ajánlatot fog tenni Karácsony Gergelynek és Baranyi Krisztinának, hogy „Budapest ékszerdoboza” épülhessen meg a Déli Városkapunál.
Baranyi Krisztina akkor Facebook-oldalán úgy fogalmazott, az innovációs és technológiai miniszter kijelentése zsarolással ér fel, szerinte a Fudan terveivel a kormány felrúgja a közös megállapodást a terület felhasználásáról és hatalmas adósságot zúdít az országra.
Hasonlóan reagált Palkovics szerdai nyilatkozatára Karácsony Gergely főpolgármester is, aki kitartott korábbi álláspontja mellett, és azt mondta: a Budapesti Diákváros egyetlen négyzetméterét sem adják semmiféle ékszerdobozért cserébe.
Palkovics a múlt héten viszont már azt is bejelentette, kezdeményezni fogja, hogy a kormány kiemelt fejlesztési beruházássá minősítse a Fudan Egyetem budapesti campusának építését. Gulyás Gergely a Kormányinfón már egyértelművé tette: ha olyan előterjesztés érkezik, hogy legyen kiemelt beruházás a Fudan megépítése, akkor a kormány „készen áll” erre.