Jogosan sztrájkoltak az SZFE tanárai a Kúria szerint

1 perc

2021.04.26. 04:52

A Kúria végzésében elismerte, hogy a dolgozók akkor is sztrájkolhatnak, ha egy felsőoktatási intézmény önállósága kerül veszélybe.

A Kúria a múlt héten megerősítette, amit az ügyben korábban eljárt Fővárosi Ítélőtábla már kétszer is megállapított: jogszerű volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) tanárai által tavaly szeptemberben kezdeményezett sztrájk – közölte a tanárok jogi képviselőjét adó Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület (ÜDE) közleményében.

A közlemény szerint a Kúria elismerte a végzésében, hogy a dolgozók nemcsak az alacsony bér, vagy a rossz munkakörülmények ellen sztrájkolhatnak, hanem akkor is, ha egy felsőoktatási intézmény önállósága kerül veszélybe. Így az SZFE-s tanárok 8 pontban megfogalmazott követelésének mindegyike megállja a helyét.

A sztrájk tavaly október elsején kezdődött, azon a napon, amikor lejárt az intézmény átszervezése miatt távozó vezetőség felmondási ideje, és amikor munkába állt Szarka Gábor az egyetem kancellárjaként.

A dolgozók azért szüntették be a munkát, mert a kormány egyeztetés nélkül alakította át az egyetemet alapítványi intézménnyé, és vonta el az egyetem autonómiáját. A dolgozók éjszakába nyúló fórumon döntöttek arról, hogy sztrájkba lépnek. A sztrájkkal párhuzamosan született meg az ellenállás számtalan helyen felbukkanó jelképe: a piros-fehér építkezési szalag. Akkor azt mondták, ezzel bárki kifejezheti a szimpátiáját az ügyük iránt.

Az új vezetés a sztrájk jogszerűségét szinte azonnal megtámadta. A Fővárosi Törvényszék ezt először jogellenesnek találta, de az oktatók fellebbezést nyújtottak be: ezután a bíróság a sztrájkot másodfokon, majd újra elsőfokon jogszerűnek ítélte.

Az egyetem oktatói február 19-én jelentették be, hogy befejezik a sztrájkot.

101 nap után véget ér az SZFE-sztrájk

Nincsen kommunikáció, ezért úgy vélik, a sztrájk sem vezet sehová. Az ellenállás azonban folytatódik. Sajtótájékoztatót tartott a Színház-és Filmművészeti Egyetem sztrájkbizottsága, ahol bejelentették, hogy az oktatók 101 nap után befejezik a sztrájkot. Mint elmondták, levelet kaptak Szarka Gábor kancellártól és Novák Emil általános rektorhelyettestől, amelyben azt írták: a munkáltató, érintettsége hiányában a maga részéről lezártnak tekinti a sztrájktárgyalásokat.