A futballszurkolók lázadása elsöpörte a milliárdos Szuperliga ötletét
Két nap alatt összeomlott az európai labdarúgás történetének legnagyobb és legellentmondásosabb reformjáról szőtt terv. Az elit Szuperligájában ugyanis a hagyományok megcsúfolását és a csupasz pénzéhséget látó szurkolók fellázadtak, s az alapítók felét adó angol klubok kihátrálásával értelmét vesztette a kísérlet.
Gyorsan piszkos tizenkettőként emlegették azokat a klubokat, amelyek vasárnap éjszaka bejelentették, hogy kiszakadnak az európai labdarúgás szövetéből, és létrehozzák az Európai Szuperligát (ESL). Indokként a koronavírus-járvány miatti bevételkiesés pótlását hozták fel, de nem hiányoztak a magasztos szavak a korszakos reformról, és arról, hogy a rájuk ömlő eurómilliárdokból részesülnek majd azok a csapatok és bajnokságok is, amelyekkel az általuk megálmodott, zárt csoportban nem akarnak a pályán találkozni.
A hangadó a spanyol Real Madrid elnöke, Florentino Pérez volt, aki az ESL vezetését is elvállalta, de hamar hazugságon kapták. Azt állította, a 12 klub – az angol Liverpool, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Tottenham Hotspur és Arsenal, a spanyol Real Madrid, FC Barcelona és Atlético de Madrid, valamint az olasz Juventus, AC Milan és Internazionale – mellé azért nem csatlakozott alapító tagként a francia Paris Saint-Germain (PSG), valamint a német Bayern München és Borussia Dortmund, mert még nem keresték meg őket. A természetesen kiszivárgott szerződésből azonban kiderült, hogy ez nem volt igaz, gondolkodási időt hagytak nekik. A három csapat sokat nem hezitált, mert az ESL tervének bejelentésekor közölték, hogy az nem lesz az ő ligájuk.
Ezzel odalett a Szuperliga Pérez által éltetett páneurópai jellege, ám ami ennél sokkal fontosabb, hogy a szurkolók – akik véleményére, mint kiderült, a klubvezetők előzetesen nem voltak kíváncsiak – példátlan dühvel fordultak a terv ellen. Akik eleinte túlzásnak tartották a tévés kommentátorrá vált egykori Manchester United játékos, Gary Neville kirohanását az elitista ötlettel szemben, azok gyakorlatilag órákon belül szembesültek azzal, hogy a futball őshazájában, Angliában mindenki úgy gondolja, hogy az ötletgazdák páros lábbal taposnak a labdarúgást a világ legnépszerűbb sportágává tett hagyományokon, csak azért, hogy még jobban megtölthessék a zsebüket.
Gary Neville videója nagyot futott az interneten:
Boris Johnson brit miniszterelnöktől az edzőkön – mint a Manchester Citynél a spanyol Pep Guardiola vagy a Liverpoolnál a német Jürgen Klopp – át a szurkolókig mindenki felháborodott.