Bevált Pintér Sándorék trükkje Buksi, a betörőkirály ellen – Magyar svindlerek, 5. rész
A nyolcvanas évek egyik legendás nyomozása során új módszerrel húztak csőbe egy betörőbandát a zsaruk, köztük a mostani belügyminiszter, aki akkor még fiatal rendőr volt. Dezső András magyar szélhámosokról, svindlerekről szóló cikksorozatának következő fejezete.
A hetvenes évek végén és a nyolcvanas évek elején elszaporodtak a betörések a fővárosban és Pest megyében. A károsultak többsége tehetős ember volt, a szocialista éra vállalkozó rétege: kisiparosok, butikosok, magánzó autószerelők vagy az úgynevezett “gebinesek”, akik állami vállalattól béreltek vendéglátóhelyeket, és így tehettek szert az átlagosnál nagyobb jövedelemre. A betörőbandák célpontjai közé tartoztak a szürkegazdaságból, elsősorban a csempészetből és a csempészáruk kereskedéséből meggazdagodó emberek is, akik az értékeiket nem az OTP-ben, hanem otthon tartották. Akkoriban még a biztonságtechnikai eszközök sem voltak olyan szofisztikáltak, mint napjainkban, a betörők pedig megtanulták kinyitni még a legbiztonságosabbnak tartott zárakat is.
Svindlerek, szélhámosok, balhék. A hvg360 új sorozatában Dezső András a múlt század és a jelenkor magyar alvilágában merül el. Meghökkentő és tanulságos mesék az élet sötét oldaláról.
A hetvenes évek végétől olyan, sokszor egymással is együttműködő betörőbandák jelentek meg, amelyek már szervezetten dolgoztak.
Az akciókban mindenkinek megvolt a maga szerepe: a hesszelőknek, akik figyelték, hogy a betörőket ne zavarják meg “munka” közben, a sofőröknek, akik furikázták őket, az orgazdáknak, akik elpasszolták a szajrét, és azoknak is, akik később alibit biztosítottak a betörőknek, ha esetleg a rendőrök rájuk szálltak.
Összesen hét komolyabb banda működött a fővárosban, mindegyiknek megvoltak a maguk vezéregyéniségei, akik jól ismerték egymást. Nem egy közülük az akkori állambiztonsággal, azaz a titkosszolgálattal is együttműködött, ami viszont a rendőrök szemét is csípte.
Így alakult ki a magyar szervezett bűnözés
V. László letartóztatásával ismét reflektorfénybe került a hazai szervezett bűnözés, ami nem is csoda, hiszen a lekapcsolt és korrupcióval gyanúsított rendőrök között vannak, akik éppen maffiaellenes területen dolgoztak vezető pozícióban. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan alakult ki Magyarországon a szervezett bűnözés és honnan származtak az első milliók, majd milliárdok.
Ezekre a csúcsbetörőkre vadászott egy olyan speciális rendőri egység, amely 1982 januárjában állt fel, miután már a belügyminisztériumnak is elege lett belőlük. Ennek a rendőrcsapatnak lett az egyik tagja egy fiatal, ambiciózus rendőr, a mostani belügyminiszter, Pintér Sándor. Vizsgálóként került a brigádba, ami azt jelentette, hogy a már őrizetbe vett bűnözőket kellett jobb belátásra bírnia. Nem egyedül, hanem az említett különleges csoporttal, amelyet pszichológusok is segítettek. Sikerült egy olyan trükköt kieszelniük, amely áttörést hozott a nyomozásban.