Honnan hová jutott az ország? Egy évvel a választás előtt kisérettségiztetjük a kormányt

8 perc

2021.04.06. 04:30

Iskolai években mérve lassan elballag a NER: jövőre lesz 12 éve, hogy az Orbán Viktor pártelnök vezette Fidesz megszerezte az első kétharmados győzelmét. Úgy gondoltuk, egy évvel a választás, illetve – iskolai hasonlatnál maradva – az érettségi előtt kisérettségiztetjük a kormányt a klasszikus tárgyakból, mint a magyar (társadalom, oktatás, egészségügy), matek (gazdaság), történelem (demokrácia, jogállam, történelemszemlélet) és idegen nyelv (külpolitika). A szabadon választott tárgy pedig mi lehetne más, mint a tesi (vagyis a sport). Cikksorozatunkban szakértők segítségével elemezzük a kormány eredményeit, többen érdemjegyet is adtak. A magyar és a matek értékelésével kezdjük. Szerdán jön a második kör, utána pedig olvasóinktól is várjuk az osztályzatokat.

MAGYAR

  • Társadalom – Szikra Dorottya szociológus, a Társadalomtudományi Kutatóközpont főmunkatársa

A munkaalapú társadalom programját konzekvensen vitte végig a kormány, de megdöbbentő, hogy az előző válság kellős közepén drasztikusan lerövidítették a munkanélküli ellátás időtartamát, ebből pedig nem visszakoztak akkor sem, amikor sokan vesztették el az állásukat. Ezt az ideológiát a többi ellátásnál is követték, tehát a társadalompolitikájuk konzekvens. „Ha a saját mércéjükkel nézem, hogy kitűznek egy célt, és azt végrehajtják, akkor csillagos ötöst érdemelnek. Abból a szempontból viszont, hogy mennyire humánus a rászorulókkal, nehéz helyzetbe kerültekkel a válság alatt, illetve mennyire osztja el úgy az adóbevételeket, hogy a legrászorulóbbaknak is jusson, egy óriási egyest érdemel a kormány. Egészen elkeserítő és igazságtalan a társadalompolitikája.”

A demográfiai folyamatok javításába sokat beletett a kormány, de a 2012-es, valaha mért legalacsonyabb fertilitási rátát nem volt nehéz feljebb vinni, a 2,1-es cél pedig nem fog teljesülni. Kérdés, hogy az eredményeket milyen áron érték el: hatalmas mértékű újraelosztás történt a csokon keresztül a jobb helyzetűek felé, miközben a szülők jelentős része nagyon komoly nehézségekkel küzd. „Miután megszületett a gyerek, már kevésbé van fókuszban.”