Yuval Noah Harari: Leckék a járvány első éve után

3 perc

2021.02.27. 07:30

A korábbi súlyos világjárványoktól eltérően az emberiség ezúttal egyáltalán nem volt tehetetlen és igenis képes ellenőrizni a természet erőit – ezt tartja a koronavírus-járvány legfontosabb tanulságának Yuval Noah Harari. A történész szerint, hogy mégis ennyi a beteg és a halott, az a politika bűne, mert a tudósok megtették a magukét.

A világhírű izraeli történész a Financial Times-ban közreadott hosszú elemzésben arra emlékeztet, hogy az eltelt egy év igencsak aláhúzta az információs technológia jelentőségét. A digitális forradalom mindent megváltoztatott, az automatizálás és az internet elviselhetővé tette a bezártságot. Azon felül szinte zavartalanul folyt az alapvető gabonafélék termesztése, mert a földek megműveléséhez már alig kell ember. Ugyanilyen okokból nagyrészt zavartalan maradt a világkereskedelem is, elsősorban a tengereken.

Igen lényeges, hogy az internet a hatalmas többletteher ellenére sem omlott össze, és még elképzelni is rossz, mi lenne velünk nélküle. Hiszen lehetővé tette, hogy egész országok változatlanul működjenek, a fizikai zárlat ellenére is. Viszont pont ezért a digitális infrastruktúra lehet egy következő nagy csapás célpontja, legyen szó a kíber hadviselésről vagy rosszindulatú számítógépes vírusokról.

Yuval Noah Harari: A világ a koronavírus után

Olyan társadalmi kísérletek zajlanak a koronavírus megjelenése következtében, amilyeneket egy kormány sem merne meglépni „békeidőben" - állítja korunk egyik legismertebb gondolkodója.