Féljenek-e az allergiások a vakcinától? Mik a lehetséges következmények?

6 perc

2021.01.10. 05:00

A tömeges koronavírus-oltások közben időnként előforduló mellékhatás, az anafilaxia szerencsére egyszerűen kezelhető, ha felkészülnek rá.

Ha majd Magyarországon százezreket oltanak be a koronavírus ellen, valószínűleg idehaza is rémületet fog kelteni a hír: valaki nagyon rosszul lett az oltás után. Az immár tömegesen folyó brit és amerikai immunizálás kapcsán több ilyen esetről számolt be a sajtó. Súlyos allergiás reakcióról, tudományos nevén anafilaxiáról volt szó. Ilyenkor valamilyen idegen anyag hatására annyira heves működésbe lép az ember immunrendszere, amibe akár bele is lehet halni, ha elmarad a gyors beavatkozás.

A rémisztő kezdés után tegyük hozzá gyorsan: a rosszullétet mindegyik ismert esetben hamar kezelték, senkinek sem esett baja: mindannyian a legrosszabb esetben is egy éjszakányi kórházi megfigyelés után egészségesen távoztak.

Közhely, hogy a gyógyszereknek, akár a leghétköznapibbaknak is, lehet mellékhatásuk. Nincs ez másként az oltásokkal sem. A szóban forgó anafilaxia például egy nagy, 2016-os amerikai vizsgálat szerint mintegy 770 ezer oltás beadása közül egy esetben jelentkezik. Az eddigi (Oroszországon és Kínán kívüli) két koronavírus-vakcináról, a Pfizer–BioNTech és a Moderna termékéről egyelőre nem lehet pontos számokat mondani, de úgy tűnik, mintha ezek beadásakor a heves allergiás reakció lényegesen gyakoribb lenne.

Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) csütörtöki adatai szerint 1,9 millió oltás közül 21-szer jelentkezett anafilaxia. Ez egy kicsit több, mint egy a százezerből. Korábbi amerikai adat szerint 10 eset fordult elő 615 ezer oltás beadása után, vagyis nagyjából 60 ezer oltásra jutott egy. Ez is jelzi, hogy az első hetekben-hónapokban még nem lehet pontos képet alkotni. Az sem kizárt, hogy a más oltásokhoz képest kedvezőtlenebb arányban szerepet játszik a koronavírust és az oltást kísérő kiemelt figyelem; valószínű, hogy most sokkal nagyobb nyilvánosságot kap minden mellékhatás. A CDC közleményében is szerepel, hogy bár volt, aki kórházba került, minden érintett gyógyultan távozott.