Biblia, bojkott, bálok, törés-zúzás az amerikai elnöki beiktatások történetében

10 perc

2021.01.20. 13:00

Évszázadokon át alakult ki és színesedett az új amerikai elnök beiktatásának ceremóniája, és időnként hozott bizarr, szokatlan, rendkívüli elemeket is.

Az első amerikai kongresszusi és elnökválasztás, 1788-1789 fordulóján, majdnem egy hónapig tartott. Az nem volt kétséges, hogy a függetlenségi háború irányítója, George Washington lesz a fiatal állam első vezetője: végül mind a 69 elektor rá voksolt, az alelnöke pedig az akkori szabályok szerint a 34 szavazattal második John Adams lett.

Az 1787-ben elfogadott alkotmány 1789. március 4-én lépett életbe, aznap, amikor az elnököt és alelnököt be kellett volna iktatni. A szavazatszámlálás azonban elhúzódott, így Washington és Adams csak április 30-án tette le a hivatali esküt.

A járvány és a zendülés árnyékában visszafogott elnöki beiktatás lesz Washingtonban

A koronavírus-járvány miatt amúgy is kevés ember előtt tartották volna Joe Biden mai beiktatását Washingtonban, ám a Capitolium két héttel ezelőtti ostromából okulva sokkal több lesz a fegyveres katona, mint a meghívott résztvevő.

Az utódaik már pontosak voltak. A beiktatás napját az 1933-ban ratifikált huszadik alkotmánykiegészítés tette át január 20-ára, az eskütételt pedig pontosan déli 12 órára. A demokrata Franklin Delano Roosevelt így először még a későbbi, az 1937-es, második mandátuma kezdetén viszont már a korábbi dátumon lépett hivatalba. Ha január 20-a vasárnapra esik, akkor az elnök szűk körben teszi le a hivatali esküt, s azt másnap ismétli meg a szokásos nagyszabású körítéssel.