Ideológiai janicsárképzővel hódít a könyvszakmában a NER
Nem törődött a könnyű zsákmányokkal, rögtön a nagyvadra megy a központi agytröszt, amikor a Mathias Corvinus Collegiumon keresztül bevásárolja magát a könyvkiadást és -terjesztést domináló Libri-csoportba.
Itt az ideje, hogy az állam beavatkozzon a könyves szakmába – így kiáltott fel L. Simon László, amikor néhány éve bedőlt az egykor piacvezető könyvterjesztő, az Alexandra. A kijelentésnek baljós hátteret adott Szakács Árpád 2017 novemberében indult cikksorozata. A Kinek a kulturális diktatúrája? című írással lépett szintet a fideszes kultúrharc, ekkor emelkedett fel Demeter Szilárd csillaga, aki új üdvöskeként nekiveselkedett az irodalmi kánon újraírásának, folyóiratot, kiadót gründolt, és a Petőfi Irodalmi Múzeumot is megszerezte. Logikusnak tűnt, hogy az új idők új dalai számára megveszik a terjesztőláncot, amely épp bajba került.
Kultúrkampf: a könyvek is a kormány célkeresztjében
Nem nagy piac ez, néhány tízmilliárd évente, de nem kell hozzá nagy képzelőerő, hogy a Fidesz még ideológiát is teremtsen ahhoz, miért követel helyet magának a mézesbödön mellett. L. Simon László fel is vázolt egyet.
Ám az állami potentátoknak (vagy a kormány strómanjainak) – miközben krokodilkönnyeket hullattak a pénzük után futó kisebb kiadókért – eszükben sem volt az Alexandrával magukra rántani egy többmilliárdos adósságban fuldokló, botrányai miatt rosszul csengő nevű céget, és megsegíteni ezzel Matyi Dezsőt.
Miközben mindenki az immár a zenei területet is ellenőrzése alá vonó Demeter kezét figyelte, és leste a kultúrharcos küldetésben izzó társait Szakácstól Takaró Mihályig, Bayer Zsolttól Orbán János Dénesig, a központi agytröszt húzott egy váratlant. Irodalmárok helyett az ideológiai janicsárképző tapasztalt üzletembereit küldte az egyelőre megszállatlan terület becserkészésre. A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány az, amely a honlapján közzétehette: kisebbségi tulajdont, 25,4 százalékot szerezve bevásárolja magát a Libri–Bookline-csoportba. A felek egyelőre jogilag nem kötelező érvényű megállapodást írtak alá.
Az Orbán Balázs államtitkár által vezetett alapítvány valószínűleg nem az irodalmi kánont akarja újraírni. A hivatalosan kommunikált verzió szerint a
„2008-tól a könyvpiacon jelen lévő alapítvány a tervezett tulajdonszerzéssel kiadói és könyvkereskedelmi tevékenységét kívánja továbbfejleszteni”.
Ennél azonban minden bizonnyal többről van szó. Már csak azért is, mert a valójában csak a Fidesz hatalomra kerülése után önállósodott, a honlapja szerint eddig legfeljebb tucatnyi könyvet jegyző kiadó fejlesztéséhez túlzásnak tűnik rögtön a kiskereskedelmi könyvforgalom – becslések szerint – 35-40 százalékát ellenőrző, piacvezető könyvterjesztő és a könyvkiadásban is meghatározó, évente ezres nagyságrendű címet kiadó, fél tucat kiadót birtokló cégcsoportba való bevásárlás.