A földgolyó sokak szerint akkor kezdett összezsugorodni, amikor a Szuezi-csatorna és az Észak-Amerikát átszelő Union Pacific vasút átadásával radikálisan lecsökkentek a bolygón a távolságok. Ezt az évezredek óta vágyott csatornát az Egyiptomot névleg még uraló Törökország sem, a legerősebb nagyhatalom, Nagy-Britannia sem akarta, és a részvények sem fogytak. 115 évvel ezelőtt, 1869. november 16-án mégis felavathatták a víziutat a megállíthatatlan francia diplomata, Ferdinand de Lesseps makacs kitartásának eredményeképpen és ma sem tudjuk, hány ezer munkás halálának árán. Az ünnepelt Lesseps azután a Panama-csatorna építésébe úgy belebukott, hogy 88 éves korában még börtönbüntetésre is ítélték.
Már másodszor áll közel ahhoz az Egyesült Államok, hogy női elnöke legyen, de nagyon sok esetben még ma is a férjek, férfi hozzátartozók döntik el, kire szavaznak a család szavazóképes tagjai – így az anyák, nővérek, női utódok és feleségek is. Parászka Boróka cikke.
A propaganda könnyen önveszélyessé válhat. Minél látványosabban drága, annál inkább. Nekünk nagyon-nagyon sokba kerül, hogy Magyar Péterről megtudjuk, hogy büdöst mondott. Irdatlan pénzünkbe. Nem azt látjuk, hogy büdöst mondott, hanem hogy naponta tízmilliókat költünk félhülye felolvasókra, akik ezt ismételgetik. Vélemény.
Hogyan lehet véget vetni a demokrácia hanyatlásának? Ezt a kérdést igyekszik megválaszolni az elismert szociológus. Szerinte időben kell lépni, és most jött el az idő.
Rövid távon a közel-keleti események rángatják a kőolaj árát, de hosszabb távon csökkenő keresletet jósolnak, miközben a kínálat bővül. Vajon meddig mehet fel a nyersolaj jegyzése, ha az izraeli–iráni szembenállás teljes háborúvá fajul, vagy akár „csak” megakad a szállítás a Perzsa-öbölben?
A járóbeteg-ellátásoknak már a harmadát a magánegészségügyben veszik igénybe a magyarok, a fekvőbeteg-ellátás fizetős formája viszont nem vonz tömegeket. HVG-Ténytár.