Ahány ház, annyi Airbnb – szabályozási ötletek az önkormányzatoktól

4 perc

2020.07.17. 07:45

Kiszorítás, vasszigor, kifehérítés, közteherviselés, turizmus, lakhatás, az együttélés kultúrája. Csak néhány szempont, amely alapján elkezdődött a gondolkodás arról, mi legyen az Airbnb-ágazattal.

Nagy hibát követtek el a kormányok és az önkormányzatok Magyarországon, hogy egyáltalán nem szabályozták a peer-to-peer (P2P) típusú, tehát a fogyasztó és a szolgáltató közvetlen kapcsolatán alapuló szálláskiadást - mondja Puczkó László turisztika szakértő. Jelenleg ugyanis egyetlen engedély, ha egyáltalán, a társasházé szükséges, hogy valaki Airbnb-ként kiadja a lakását, ha a társasház hozott ilyen jellegű szabályozást.

„Ezért a P2P helyett inkább Zs+Zs-nek lehetne nevezni a modellt, mert zsebből zsebbe vándorol a pénz.”

Felmérés eddig nem készült a magyar rövid távra kiadott lakás állományról, így megbecsülni sem lehet, hogy a 10-15 ezer lakásból mennyi az illegális, tehát az önkormányzatnak, és a társasháznak sem bejelentett ingatlan. Puczkó László ezért egy személyes történetet idéz fel: ő maga is próbálkozott egy saját lakás kiadásával, „minden jogszabályt betartottunk, minden adót befizettünk, ám kiderült, hogy ebben az esetben már nem éri meg”.

A szakember szerint valóban vannak olyan előnyei az Airbnb-nek, amit a budapesti kereskedelmi szállások nem feltétlenül tudnak kielégíteni, és a nemcsak a kispénzűekről van szó, hanem például a családosokról, akik szeretnének együtt, de mégsem egy helyiségben megszállni.