Kaletát lekapcsolták, de a gyerekbántalmazás súlyos probléma az online téren kívül is

5 perc

2020.07.16. 09:00

Emberkereskedelem, gyermekprostitúció, családon belüli erőszak - ezek láthatóbbak és kutathatóbbak, mint ami az internet sötét bugyraiban zajlik. Ennek ellenére elégtelen a gyermekek védelme ezektől, ha pedig maguk jelzik, hogy bántalmazták őket, a felnőttek sokszor nem hisznek nekik.

Akár egymillió pedofilt is képesek voltak kiszolgálni gyermekpornóval, vagyis nemcsak a kereslet, hanem a kínálat is megvolt a semleges nevű Welcome to Video szolgáltatónál. Ez az internet rejtett zugaiban működött, és felhasználói közül több százat tavaly tartóztattak le az USA-ban és sok más országban. Az időpontok egybeesése miatt ez volt az egyik hálózat, amelyet utóbb a magyar sajtó összefüggésbe hozott Kaleta Gáborral.

A diplomatát is tavaly csempészték haza perui állomáshelyéről. Időben azonban nagyjából egybeesett ezzel egy másik nemzetközi hálózat felgöngyölítése is, azt az Europol vezetésével nyomozták ki. Azt azonban máig nem tudni, hogy ezek valamelyikével vagy netán másik üggyel függ össze Kaleta hazahozatala.

Amikor a múlt héten Demeter Márta (LMP) egy februári parlamenti bizottsági ülés tízéves titkosításának feloldását kérte, kiderült, hogy még a képviselőket sem tájékoztatták, melyik külföldi szerv értesítette a magyar illetékeseket. A Welcome to Video leleplezése főképp az ilyen ügyekben világszerte igen nagy szerepet játszó amerikai nyomozóhivatalnak (NCMEC, eltűnt és bántalmazott gyerekek központja) köszönhető.

A Fidesz úgy tesz, mintha nem rajta múlt volna, mire ítélhetik a pedofil Kaletát

Szimpla píárakciót kanyarítottak Orbán Viktorék abból a felismerésből, hogy a társadalom sokkal súlyosabban ítéli meg a gyermekek bántalmazását, mint ahogy az a kormány tetteiből és az álláspontját tükröző büntetőjogszabályokból következik.

Nem nehéz megjósolni, hogy a világ rendőreinek minden erőfeszítése ellenére a gyermekerőszak-videók gyártása és kereskedelme nem fog egyhamar megszűnni. Egy 2017-es, Magyarországra is kiterjedő nemzetközi felmérés szerint a tizenévesek 24 százaléka kapott kéretlen szexuális üzeneteket interneten, 9 százalékukat fenyegették már a neten, és 6 százalékról került fel részben vagy teljesen meztelen kép engedély nélkül a világhálóra.

Ha a sokkal inkább látható és kutatható emberkereskedelem és gyermekprostitúció súlyos probléma, akkor az online térben még kevesebb kontrollal, még könnyebben lehet szexuálisan kihasználni a gyerekeket – mondja Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője.

„A gyerekek legfőbb félelme, nem alaptalanul, hogy ha segítséget kérnek, őket fogják hibáztatni”

– teszi hozzá. A szülőknek tehát jóval a kamaszkor előtt olyan bizalmi kapcsolatot érdemes kialakítaniuk a gyerekükkel, hogy ha bajba került vagy meggondolatlanul cselekedett, akkor segítséget kérjen.