Mocsárban a Fertő tavi gigaberuházás: két éve áll a szálloda- és kikötőépítés
Bár a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítette a fertőrákosi strand helyére tervezett üdülőkomplexum megépítését, egyelőre még a közbeszerzési eljárás nyerteseit sem hirdették ki. Időközben már nemcsak az UNESCO, hanem az Európai Bizottság is vizsgálja, hogy megfelel-e a környezetvédelmi szempontoknak is az állami gigaprojekt.
Szeretnének már strandolni a fertőrákosiak, de ez a második nyár, amikor hoppon maradnak. A Fertő tó Sopronhoz közeli, fertőrákosi partját két éve zárták el a látogatók és a fürdőzők elől, azóta is tábla jelzi: munkaterület. Eredetileg 32 milliárd forintos állami gigaberuházást terveztek ide, több mint ötezer négyzetméteren kétszintes üdülőkkel, vendéglátóhelyekkel, százszobás szállodával, kikötővel és az osztrákokét is lepipáló víziparkkal, stranddal. A nagyszabású vállalkozás azonban elakadt: azon túl, hogy fákat vágtak ki és nádat irtottak, érdemi munka nem történt.
A második ütemre kiírt közbeszerzési eljárást idén március óta már többször is módosították, legutóbb június végén. Nyertest azóta sem hirdettek. Ebben az ütemben a kiírás szerint a kotrási és tereprendezési munkákon kívül a majdani vállalkozási szerződésnek olyan eleme is lesz, például egy jachtkikötő építése, ami ellen magyar és osztrák részről is komoly az ellenállás.
A Fertő taviak nem hiszik, hogy az ő családjaik érdekeit szolgálná a kormány gigaberuházása
Már az osztrák sajtó is úgy tálalja, hogy az Orbán család is érdekelt a Fertő tó körüli, 75 millió eurós állami beruházásban. Ráhel, a kormányfő lánya mellett a vő, Tiborcz István szintén felsejlik a háttérben. Hoppon maradt, aki strandolni szeretett volna idén nyáron a Fertő tónál.
Egy osztrák professzor, Christian Schuhböck egyenesen az UNESCO következő kongresszusa elé vinné a beruházást. Egy magyar magánszemély pedig az UNESCO világörökségi bizottságához fordult, azt kérve, hogy a Fertő tó és környéke kerüljön föl a veszélyeztetettségi listára.