A Merkelről szóló filmben fontos szerepet osztottak Orbánra
Hogyan születtek meg a 2015-ös menekültválság idején a német politika döntései? – erről szól az Angela Merkel kancellárt középpontba állító film.
Most, hogy megkezdődött Németország elnöksége az Európai Unióban, s a következő fél évben a szokásosnál is több feladat, diplomáciai találkozó, nyilvános szereplés vár Angela Merkel német kancellárra, adott esetben segítségért is folyamodhatna. Mégpedig Imogen Kogge német színésznőhöz. Ő az, aki megszemélyesíti a közelmúltban elkészült és bemutatott Die Getriebenen című filmben. Amit tartalma, mondanivalója alapján magyarra leginkább Az űzötteknek, A hajszoltaknak, de akár A sodródóknak is lehetne fordítani. A csaknem kétórás előadás azt az öt évvel ezelőtti időszakot idézi föl, amikor elsősorban a szíriai polgárháború, de általában a közel-keleti feszültségek több százezer embert űztek el otthonukból. S akiknek a sorsáról az idő szorításában kellett a hajszolt, de esetenként csak az eseményekkel sodródó politikusoknak dönteniük (a nyitóképen a kancellár üzenetet kap arról, hogy Magyarország határkerítést épít).
Merkel a film elején szinte könyörög a brüsszeli tárgyalóteremből feldúltan kirohanó Alexisz Ciprasz akkori görög miniszterelnöknek, hogy jöjjön vissza, s találjanak megoldást a görög válság megoldására. A német kancellár Európa egységét félti, az euróövezet szakadásától tart – joggal, hiszen pénzügyminisztere, a német konzervatívok körében nagy tekintéllyel bíró Wolfgang Schäuble legszívesebben már kirakná Görögországot az euróövezetből. S ehhez a gazdasági válsághelyzethez jön ráadásként a menekültek hirtelen megnövekedett száma.
A film trailere:
A film alapja Robin Alexander újságíró, a jobboldali-konzervatív Welt am Sonntag munkatársa (ma már főszerkesztő-helyettese) csaknem háromszáz oldalas, azonos című könyve. Ebben napra pontosan felidézi a 2015 nyarán-őszén történteket, ki mikor, kivel tárgyalt, mire jutottak vagy nem jutottak, mi motiválta az egyes szereplőket. Alexander a német belpolitikai újságírás egyik legtájékozottabb figurája: éveken át elkísérte Merkelt minden fontosabb külföldi útjára, szoros kapcsolatot ápol a kancelláriával, a politikai élet vezető figuráival. Pontosan ismeri a kancellár napirendjét, tudja, reggelente kivel, milyen körben tekinti át a napi feladatokat, kitől kér információt és kitől tanácsot, ki osztja be a sokszor percekre ütemezett telefonbeszélgetéseket, személyes találkozókat, ki készíti az útiterveit.