Rászoktak az online terápiára a szenvedélybetegek a járvány idején

3 perc

2020.06.22. 11:00

Súlyos következményei lehetnek a kezeletlen szenvedélybetegségeknek. Ez így volt a járványhelyzet idején, és igaz a pandémia lecsengése után is, van azonban segítség - figyelmeztet Fazekas Zsolt, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet munkatársa. Az osztályuk immár újra működik, de megtartják az elmúlt hónapokban bevált online konzultációk lehetőségét is.

HVG: Az országot sokkolta a Deák téri késeléses gyilkosság, valamint a pesti rendőrgázolás. A feltételezett gyilkos drogfüggő volt, míg a sofőr pszichiátriai kezelés alatt állt. Lehetett a járványhelyzetnek köze a tragédiákhoz?

Fazekas Zsolt: A pszichiátriai betegségek, illetve a szenvedélybetegségek tárháza igen széles körű, megannyi súlyossági fokozattal. Az egyes esetek alapján levonható következtetésekből – még ha adott esetben helyesek is – nem lehet általánosítani. A súlyosabb elvonási tünetek olykor előidézhetnek erőszakos vagy brutális cselekedeteket, de a betegek közös jellemzője sokkal inkább a stigmatizáltság, mint az elszabaduló vandál indulatok.

Még nagyobb bajba kerülhetnek a függők, a karantén csak fokozza a sóvárgást

Több területen is leállt a drogfüggők hazai ellátása, a terápiás konzultációkat internetes platformokra szervezték át, de így is volt, ahol a terápia alatt állók harmada eltűnt, és többen visszaestek. A drogpiacot megviselte a helyzet, de messze nem omlott össze. A karanténhelyzetben jobb, ha vigyázunk: ne legyünk túl megengedők a viselkedési addikciókkal szemben.

HVG: Hogyan hatott a bezártság a kezelés alatt álló betegek mentális állapotára?