Óriási a versenyfutás a koronavírus elleni oltás megalkotásáért
A nagy gyógyszergyáraktól a kisebb biotech vállalatokig cégek és államok egész sora öl milliárdokat a járványt megállító szer kutatásába. Közben alapvető szabályokat rúgnak fel.
Akkora közegészségügyi válság van a világban, hogy az oltóanyagipar több szereplője is roppant pénzügyi és tudományos kockázatot vállal a koronavírus okozta betegség megállításáért – ismerik el a kutatásba fejest ugró vállalatok. A cél az, hogy egy-másfél éven belül megszülessen a leghatékonyabb vakcina, azt teszteljék, és több százmilliós tételben le is gyártsák. A történelem során nem volt még ekkora küzdelem az ágazatban a „csodaszerért”, miközben a múltbeli átlag alapján az oltóanyagjelölteknek csak a 6 százaléka kerül végül piacra.
Világszerte több tucat cég tudatta, hogy benevezett a versenybe, s eddig már összesen több mint száz reménykeltő oltóanyagjelöltről jött hír. Az évi 35 milliárd dolláros vakcinapiac 85 százalékát – az utóbbi évtizedek konszolidációja után – négyen uralják: a brit GlaxoSmithKline, a francia Sanofi, valamint az amerikai Merck és Pfizer. A nagyok azt ígérik, hogy – legalábbis az elején – önköltségáron adják az oltóanyagot, ha elkészültek vele.