A világháborús csonka tanévekben volt a mostani távoktatás korai főpróbája

5 perc

2020.04.11. 06:15

A II. világháború utolsó két tanévében sok tanuló több mint 5 hónapig nem járt iskolába, és csak a front elvonulása után indult be újra a közoktatás. A tanterveket megrövidítették, de a bizonyítványát mindenki megkapta. A '45-ös hadiérettségin a demokrácia volt a tétel.

„A tanulóknak is lelkiismeretes becsületességgel kell szabad idejüket munkára fordítaniok, mert nem fog beválni az a léha számítás, amely már most becsületes helytállás nélkül meg nem érdemelt bizonyítvány elnyerésére gondol. A szülők lelkiismeretére is hivatkozom, amikor arra kérem őket, ne engedjék, hogy tanulmányi címen diákcsoportosulások, diáktanyák létesüljenek, ahol becsületes, törekvő munka címén esetleg a léhaság, bűn és züllés üti fel a fejét.”

Ezekkel az intelmekkel fordult olvasóihoz 1944. november 4-én Palos Bernardin ciszterci szerzetes A szülők és a tanulóifjúság hazafias és erkölcsi kötelessége a tanév ideiglenes szünetelése alatt című cikkében. Továbbá lelkükre kötötte azt is, hogy a „léha naplopás és cinikus blazírtság” kísértését elkerülendő, az utcára lépve a fiúk viseljék egyensapkájukat, a lányok pedig iskolájuk jelvényét, és mindig tartsák maguknál leventeigazolványukat és ellenőrző könyvüket.

Egy osztálykép 1944-ből /// Két év alatt csak 11 hónapot jártak iskolába
Fortepan / Jezsuita Levéltár

A pécsi tankerületi főigazgató azt követően adott iránymutatást, hogy Rajniss Ferenc vallás- és közoktatásügyi miniszter – arra hivatkozva, hogy „a Haza létéért folyó harcban a nemzet minden személyi és anyagi ereje a honvédelem közvetlen érdekeinek szolgálatába legyen állítható” – október 29-ével beszüntette a tanítást. Mármint azokban az iskolákban, amelyek még a nyilas kormány fennhatósága alatt álltak.

Filmhíradók Online / Otthon tanul a magyar ifjúság

Elhangzó szöveg: A háború átmenetileg bezárta ugyan az iskolák kapuit, de a magyar ifjúság apraja és nagyja otthon tovább tanul és gyűjti a jövő építőmunkájának szellemi fegyverét, a tudást.

Az ideiglenes iskolai szünet aligha lepte meg az érintetteket, hiszen az előző tanévnek a fele sem telt oktatással. A háborús viszonyokra tekintettel az illetékes miniszter az 1943–1944-es iskolakezdést eleve november elejére tolta.