A kormányzat talált-süllyedt játékra kényszeríti a kórházakat a koronavírus ellen
A balszerencse dönti el, hogy melyik intézményből lesz járványközpont: abból, amelyikbe egy fertőzött személy besétál. A kórházak igyekeznek felkészülni a legnehezebb napokra, ám az akadozó ellátás sok helyen indulatokat vált ki.
Vesetranszplantált magyar állampolgár volt a koronavírus-járvány tizenhatodik hazai áldozata. Az elhunyt ráadásul cukorbetegségben szenvedett, tüdejét COPD gyengítette, valamint szívizom-elégtelenséget is diagnosztizáltak nála. Ahhoz képest, hogy a személyiségi jogokra hivatkozva a magyar hatóságok sokáig semmilyen adatot nem adtak ki az elhunytakról, március utolsó napján a kegyeletsértés határát súroló táblázatot hoztak nyilvánosságra.
Ebben nem pusztán a kísérőbetegségek listája szerepelt, hanem minden áldozat életkorát, nemét és anamnézisét is feltüntették. Sorszámozásuk miatt a haláluk napját is bárki kiszámolhatja. Pedig elég lett volna a szikár megállapítás: a magyar elhunytak mintegy kétharmada férfi (ez beleillik a nemzetközi statisztikába), s míg alapvetően idős emberek az áldozatok, 25 százalékuk nem töltötte be a 60. életévét.
TASZ: Kegyeletsértő az állami lista a koronavírus áldozatairól
Nyilvánosságra hozta a kormányzati tájékoztató oldal a koronavírus áldozatainak az alapbetegségeit. A jogvédő civil szervezet szerint jogsértő módon.
Esélyek
Az adatok közlése ellentmondani látszik a magyar adatvédelmi szabályoknak, de illeszkedik az egészségügyi kormányzat eddigi kommunikációs irányvonalába: aki meghal, annak eleve nem voltak jók a túlélési esélyei. Magyarázatra inkább az szorulna, miért magasabb a száz fertőzöttre jutó halálesetek száma az országban annál, amit a külföldi szakértők még elfogadhatónak tartanak. A bécsi DWH kutatói a HVG kérdésére azt mondják, az áldozatok aránya nem haladhatná meg a két százalékot. Míg Németországban és Ausztriában eddig minden századik fertőzött hunyt el, Magyarországon 3,25 százalékos a halálozási arány.
Osztrák szakértők: Magyarországon viszonylag magas az áldozatok aránya
A boltok eddigi, délután 3-ig korlátozott nyitva tartását vagy a tömegközlekedési járatok ritkítását egyaránt kontraproduktívnak tartja a bécsi DWH kutatócsoport, mely az osztrák kormánynak is tanácsot ad a statisztikusai és matematikusai által felállított modellek alapján. A HVG kérésére a magyar adatokat is átnézték.
Két magyarázat lehet: nálunk rosszabb a kórházi ellátás, vagy a hivatalosan regisztráltnál lényegesen magasabb a fertőzöttek száma. Esetleg mindkettő. Mindenesetre a kormány igyekszik kezében tartani a tájékoztatás monopóliumát. Kiszivárogtatás miatt fegyelmi indult például Jászberény polgármestere ellen, mert hétfőn arról tájékoztatta a lakókat, hogy a kisvárosban is megjelent a koronavírus. A helyi kórház igazgatója Kásler Miklós miniszter vasárnapi utasítására hivatkozva indította el az eljárást az ellenzéki politikus ellen.
Az ottani kedvezőbb mutatók ellenére Ausztriában tovább szigorítják a magyar szabályozásnál eleve drasztikusabb óvintézkedéseket. Jó egy hete a Lajtán túl csak maszkban lehet az üzletekbe belépni; a védőfelszerelést ingyen osztják a boltok bejáratánál.
Mennyiség és minőség
Magyarországon másként mennek a dolgok. A gyógyszertárakat például továbbra is onnan lehet felismerni, hogy a bejáratukon tacepao hirdeti: nincs maszk, nincs kézfertőtlenítő. Az elmúlt hét végén és a napokban legalább a kórházak ellátmánya folyamatosan bővült, de hamar elfogy a Kínából érkező és a nagy nyilvánosság előtt miniszterelnöki fogadásban részesített repülőgépek rakománya.