Financial Times-kommentár: Nem szabad rossz alkut kötni a magyar–lengyel párossal
A rossz kompromisszum drasztikus következményekkel járhat, kiderülhet, hogy az EU nem a jogállamiság alapján álló demokráciák klubja.
A tekintélyes brit lap külpolitikai vezető kommentátora, Gideon Rachman igazat ad az EU-nak, amikor az kész dolgavégezetlenül felállni a tárgyalóasztaltól, tehát úgy, hogy nem sikerült zöldágra vergődnie sem a pénzügyi csomag, sem a Brexit ügyében. Ha ugyanis belemenne bármilyen rossz kompromisszumba, annak a levét egész Európa inná – évtizedeken keresztül.
A jogállami vita megoldatlansága – a szükségköltségvetésen túl oda vezethet, hogy a britek után további két ország válik ki a szervezetből. Épeszű uniós vezető természetesen nem örülne ennek a fejleménynek, de akkor mégis miért kockáztatják? London, Varsó és Budapest arra hivatkozik, hogy a nagyképű brüsszeli bürokraták, hátuk mögött a franciákkal, erőszakos módon lépnek fel országukkal szemben. Ám az integráció illetékesei tisztában vannak azzal, hogy két rossz egyezség csak még rosszabb volna az EU jövője szempontjából, mintha nincs semmilyen deal.