Beer Miklós: A vallásszabadság eszméje megköveteli az egyház és az állam szétválasztását
A nyugalmazott váci püspök véleményt mondott az egyház pedofilbotrányairól és az Orbán-kormány egyre konzervatívabb családfelfogásáról is.
Interjút adott a Pesti Hírlapnak Beer Miklós nyugalmazott váci megyés püspök, többek közt a koronavírussal kapcsolatos tapasztalatairól. Beer állítása szerint nem fél, de neki is egyre többször fordul meg a fejében, vajon ő mikor következik, mert hiába tartja be a járványügyi szabályokat, nem tudhatja, hol és mikor fertőződik meg.
Beer beszélt a katolikus egyház újabb pedofilbotrányáról is, amely Theodore Edgar McCarrick egykori bíboros miatt alakult ki. A washingtoni főegyházmegye korábbi érseke, volt szexuális visszaélés miatt tavaly kilépett a papi szolgálatból.Beer szerint már az előző pápákat sem tájékoztatták lelkiismeretesen, így nem ismerték fel a helyzet súlyát. Ferenc pápával kapcsolatban viszont kijelentette, hogy nagyon fontos tette volt feloldani a pápai titoktartás hagyományát, ami után becsületesen a nyilvánosság elé tárta a szégyenletes történet jegyzőkönyveit. Beer szerint Magyarországon is “sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani a papságra készülők pszichológiai vizsgálatát illetően”.
Reagált az Orbán-kormány családdal és örökbefogadással kapcsolatos egyre konzervatívabb állításaira is, először is azzal, hogy Ferenc pápa korábban a különféle szexuális identitásproblémával rendelkező emberek kirekesztése ellen szólt, majd egyértelműsítette álláspontját:
Ők is hozzánk tartoznak, ők is a testvéreink.”
Beer szerint ettől függetlenül a párkapcsolatukat meg kell különböztetni a házasság és család eszmei jogi fogalmától, ezért esetükben a gyerekek védelme miatt nem támogatja az egyház az örökbefogadást, majd kitért a lengyel abortuszhelyzetre is:
Nem szabad címkézni a társadalmat. Lengyelország sem nevezhető keresztény országnak, bármennyire is szeretnénk. A vallásszabadság eszméje megköveteli az egyház és az állam szétválasztását.”
Beer szerint “hogy a keresztények is szeretik szabadon, hitük szerint képviselni elveiket, nekik is tiszteletben kell tartaniuk mások meggyőződését. Elfogadhatatlan lenne, ha kötelező lenne az abortusz, hívő ember azt nem fogadhatja el semmiféle esetben, amit meg is kell fogalmazni, de ezt nem kényszeríthetik rá a társadalom egészére.”