A vakcina-nacionalizmus csak elhúzza a járványt, önuralom kellene a világ vezetőitől

6 perc

2020.11.11. 17:00

Mikor viselkedik helyesen egy politikus? Ha mindent elkövet annak érdekében, hogy országának polgárai mindenkinél előbb kapják meg a koronavírus-vakcinát? Vagy akkor, ha az oltások egy részét továbbadja a fejlődő országokban élő veszélyeztetett, de nincstelen emberek millióinak? A kérdésre adott válaszoktól dollármilliárdok és emberéletek százezrei függenek.

Több gazdag ország, köztük az USA, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már akkor előzetes megállapodást kötött a koronavírus-vakcinák első nagyobb tételeinek a megvásárlásáról a nagy gyógyszergyárakkal és ígéretes biotechnológiai cégekkel, amikor azoknak még fogalmuk sem volt arról, hogy a kísérleti stádiumban lévő oltóanyagaik képesek lesznek-e a járvány megállítására.

Az EU pedig a tagállamok nevében fellépve egyezett meg az amerikai Pfizer és a német BioNTech párosával

300 millió adag vakcina megvásárlásáról. Ez a két cég volt az, amely néhány napja bejelentette, hogy kilencven százalékban hatásos oltóanyagot fejlesztett ki.

A Pfizer állítja: 90%-os védelmet nyújt a védőoltása a koronavírus ellen

Az elsődleges kísérleti eredmények alapján úgy tűnik, hatékony a koronavírus ellen a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett vakcina.

Míg a fejlett országok lakói örülhetnek annak, hogy a kormányuk lefoglalja az első oltóanyagszállítmányokat, mások olyan vakcina-nacionalizmusnak nevezik ezt a fajta viselkedést, ami ismét azt mutatja meg, a gazdag országok anyagi és technológiai erőfölényükkel visszaélve a fejlődők elé tolakodnak. Ezzel tovább növelik az egyenlőtlenséget, hiszen, ha a harmadik világ államainak tovább kell küzdeniük a járvánnyal, akkor az általuk elszenvedett gazdasági és egyéb veszteségek is súlyosabbak lesznek, mint a hónapokkal előbbre járó fejletteké.