A magyar GDP 29-szeresét költhetik el a klímaváltozás kárenyhítésére 2100-ban, ha nem vigyázunk

1 perc

2020.10.06. 10:16

Egy új kutatásban nem azt számolták ki, hogy mennyibe kerülne a klímaváltozás ellen küzdeni, hanem azt, hogy mennyire drága volna a kárenyhítés. Olyan számok jöttek ki, amelyekkel inkább a csillagászok szoktak foglalkozni, de egy pozitívum azért van: legalább arra van esély, ha visszafogjuk a károsanyag-kibocsátást, hogy az évszázad közepe után ne romoljon rettenetesen a helyzet még tovább.

A klímaváltozás miatti kárenyhítés költségei 2070-ben világszerte akár 4600 milliárd dollárra rúghatnak a University College London és a Carbon Disclosure Projekt (CDP) kutatóinak prognózisa szerint, ha addig ugyanannyi üvegházhatású gázt termelünk, mint most. Ez forintra átszámítva már-már értelmezhetetlenül magas összeg, egyszerűbb úgy mondani:

1,4 milliószor egymilliárd forint, a 2019-es teljes magyar GDP 29-szerese.

A következő évszázad végén, 2200-ban pedig több, mint hatszor ekkora, 30 ezer milliárd dolláros lehet a költség, ha addig nem változtatnak valamin, mivel a természeti katasztrófák egyre pusztítóbbak lehetnek.

Sok más kutatással ellentétben a londoni vizsgálat nem a fenyegető környezeti károkra összpontosított, hanem csak a költségekre, amelyeket ezek okoznak – ilyen például a természeti katasztrófák sújtotta városok újjáépítése.

A modellben azzal számoltak, mi történne, ha az üvegházhatású gázokból annyit bocsátanak ki, mint most, így az évszázad végére 4,4 Celsius-fokkal emelkedne a Föld hőmérséklete. A párizsi klímaegyezmény azt a célt tűzte ki, hogy a globális felmelegedés mértékét jóval 2 Celsius-fok alatt tartsák. A kutatók ennek a forgatókönyvnek a költségeit is kiszámították:

ha sikerülne teljesíteni a megállapodásban foglaltakat, akkor 2070-re a klímaváltozás költségei 1800 milliárd dollárra rúgnának, majd azt követően is hasonló szinten mozognának – legalább tovább nem nőnének.

Ehhez képest a „minden ugyanúgy megy tovább” forgatókönyv esetén már 2070-ben háromszor, 2200-ra pedig már 17-szer nagyobbak lennének a költségek.