Százezren vonultak Lukasenka rezidenciájához, figyelmeztető lövésekkel fogadták őket
Becslések szerint 100–150 ezer tüntető indult a fehérorosz fővárosból Lukasenka elnök egyik rezidenciája felé. A menetoszlopokat rengeteg rohamrendőr próbálta feltartóztatni – végül a figyelmeztető lövéseknek és hanggránátoknak állította meg a tiltakozókat. Több mint 400 embert fogtak el.
Legalább százezer tüntető indult meg vasárnap délután Minszkből, a fehérorosz főváros belvárosából Aljakszandr Lukasenka államfő külvárosi rezidenciája felé – adta hírül több orosz és belarusz hírforrás.
Az ellenzéki tüntetők – akik a gyanú szerint elcsalt augusztusi elnökválasztások óta, immár 36. napja követelik az "újraválasztott" elnök távozását – a főváros észak-nyugati Drozdi kerületébe tartanak, közben több menetoszlopra váltak szét és útközben barikádokat építenek.
Eközben a nagy erőkkel kivonult rohamrendőrök százával állítják elő az aktivistákat, és több beszámoló szerint figyelmeztető lövéseket is leadtak, hogy megfékezzék a tömeget.
A Meduza független hírszájt beszámolója szerint a minszki tüntetők többsége részt vesz a felvonuláson. Egyes becslések szerint százezren lehetnek, az Interfax orosz hírügynökség 150 ezres tömegről tudósított.
Az egyik menetoszlopot rendőrségi kordonokkal tartóztatták fel még Minszk belvárosában, állítólag itt hangzott el több, a levegőbe leadott figyelmeztető lövés.
Police have cordoned off the road leading to Drozdy neighborhood where Lukashenko's top officials have their mansions.
— NEXTA (@nexta_tv) September 13, 2020
Video by: @euroradio pic.twitter.com/H6ux5qHy8b
A tömeg ennek hatására elkezdett szétoszlani. A tüntetők többsége azonban (ezres-tízezres menetoszlopokban) folytatja az útját Drozdi – Minszk elitnegyede –irányában.
On Novovilenskaya street in Minsk another column of protesters bumped into internal troops who made a warning shot, reports Onliner. pic.twitter.com/LyM1vn4uEy
— NEXTA (@nexta_tv) September 13, 2020
A belarusz belügy ugyanakkor a RIA Novosztyi hírügynökségnek cáfolta, hogy lövéseket adtak volna le.
Timelapse-videón a Lukasenka dácsája felé hömpölygő tömeg:
Около 10 минут назад многотысячная колонна прошла по мосту около ЖК «Каскад».
— Onliner (@OnlinerBY) September 13, 2020
Видео: Вяснянка 97% pic.twitter.com/yf839blNh5
Előzőleg a rohamrendőrök megpróbálták az – akkor még "csak" tízezres méretű – felvonulást szétoszlatni Minszkben, több mint kétszáz aktivistát állítottak elő. Hasonló akciókról számoltak be több más fehérorosz városból is. Bresztben a rendőrök vízágyúkkal oszlatták a tömeget.
В Бресте на улице появился водомет. Его применили против протестующих на перекрестке проспекта Машерова и бульвара Космонавтов. Начались жесткие задержания, много ОМОНа. pic.twitter.com/38Oct5eNBq
— TUT.BY (@tutby) September 13, 2020
Beismerte a lövést a belügy
Vasárnap este a fehérorosz belügy megerősítette, hogy valóban figyelmeztető lövést adtak le a Minszkben vonuló tömeg megfékezésére. Magyarázatuk szerint a Győzők sugárútján lefogtak "néhány aktív résztvevőt", miközben több mint száz másik tüntető arra készült, "hogy megverje őket". A belügy érvelése szerint a "törvénytelen cselekmények megelőzése érdekében" adtak le figyelmeztető lövést egy erre rendszeresített puskából.
Közben a tüntetők egy csoportja eljutott Drozdiig, ahol azonban több független médium – a belügy által cáfolt – tudósítása szerint fény-és hanggránátokkal akadályozták meg őket a rohamrendőrök abban, hogy eljussanak Lukasenka rezidenciájáig.
A Meduza tudósítása szerint ezzel gyakorlatilag véget ért a nagyszabású vasárnapi megmozdulás, a több helyszínen vonuló menetoszlopok kezdenek szétoszlani.
A belügy közlése szerint mindösszesen 400-nál több aktivistát fogtak le Minszkben. Bresztben pedig azért vetettek be vízágyúkat, mert a demonstrálók "akadályozták a közúti forgalmat".
Lukasenka mindezidáig nem reagált a vasárnapi tüntetésekre – a Meduza szerint elképzelhető, hogy már úton van az oroszországi Szocsiba, ahol hétfőn találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Ez lesz az első hivatalos találkozójuk a tüntetések kezdete óta – és mind az orosz, mind a még független belarusz sajtóban arról spekulálnak: vajon ez lesz-e az utolsó.