A raktárkoncertekből sem hagyták ki a NER-közeli vállalkozókat
Elejtett információkból lehet felfejteni, kik járhatnak jól a raktárkoncertekkel.
Elejtett Facebook-posztokból egyre többet tudni arról, kik járhatnak jól a kormány által meghirdetett raktárkoncertekkel. Az állam legalább 150 koncert megrendezését támogatja, ahol
a hazai könnyűzenei élet szereplői profi technika és a saját stábjuk segítségével játszhatják el dalaikat
– mondta még augusztus elején Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. A zenészek és háttéremberek kiemelkedő gázsit kapnak, "a professzionális fény- és színpadtechnikáról, illetve a produkció felvételéről és közzétételéről pedig – a Magyar Turisztikai Ügynökség koordinálásával – az Antenna Hungária gondoskodik" – tette hozzá.
Ehhez képest volt meglepő, hogy a raktárkoncertek megvalósításában részt vesz a Lounge Group, amely cégcsoport a több 10 milliárdos kormányzati megbízásokat sorozatban elnyerő Balásy Gyula cégcsoportja. Azt, hogy részt vesznek a raktárkoncertek rendezésében, a saját Facebook-oldalukon árulták el.
A hamarosan induló Raktárkoncert koncertsorozat megvalósításán dolgozunk, az előkészületek már nagyban folynak....
Közzétette: Lounge Group – 2020. augusztus 24., hétfő
A Lounge Group több céget fed le, ide tartozik a Lounge Design, a kormányhirdetésekre szerződő New Land Media, a Lounge Communication, a Media Dynamics és a Moonlight Event. Nem tudni, hogy ezek közül melyik vesz részt a raktárkoncertek lebonyolításában, a cégek leírásából is nehéz ezt kikövetkeztetni. Még a kevésbé ismert Moonlight Event a legesélyesebb, amely rendezvények megszervezésével és lebonyolításával foglalkozik.
Ennél egy fokkal testhezállóbb a feladat a Visual Europe Group számára, amelynek több mint 15 éves tapasztalata van fix rendezvényhelyszínek üzemeltetésében, egyedi rendezvények tervezésében és lebonyolításában. Saját bevallásuk szerint mára a rendezvénypiac egyik legnagyobb szereplőjévé váltak.
A cég neve onnan lehet ismerős, hogy a Várgondnokság korábban kizárólagos szerződést kötött a csoporthoz tartozó Visual Europe Zrt.-vel a Várkert Bazárban lebonyolított rendezvények hangosítására és vizuáltechnikájának biztosítására. (Itt tartja Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelőket, de az Orbán Ráhelhez köthető divatbemutatókat is ott tartják.)
A cégben egy ideig benne volt Garancsi István, a NER egyik kegyeltje a Garangold Kockázati Tőkealapon keresztül, és több céges áttéten át jelen pillanatban is résztulajdonos Hernádi Zsolt MOL-vezér.
Azt, hogy ez a cég is szerepet kapott a raktárkoncertekben, egy Ripost-videón vettük észre, ahol a keverőpultnál a cég pólóit viselő emberek láthatók.
A jelek szerint amúgy a saját tábor felé a Riposton népszerűsíti a kormányzat a raktárkoncerteket, hiszen a lap exkluzív információként számolhatott be arról, hogy az első koncertet Keresztes Ildikóval vették fel, aki tökéletesnek értékelte a körülményeket.
Megkerestük a Lounge Groupot és a Visual Europe Groupot, hogy milyen szerepük van a koncertekben, kikkel kötöttek szerződést erre és mennyi pénzt kapnak a munkáért. Az e-mailekre egyikük sem reagált még. A megkeresésekkel párhuzamosan ugyanerről közérdekű adatigénylést adtunk be a Miniszterelnöki Kabinetirodának, az Antenna Hungáriának és a Magyar Turisztikai Ügynökségnek is, amire legkorábban két hét múlva kaphatunk választ.
A koncerteket az Antenna Hungária egyik raktárában veszik fel, amit streamelnek majd. A már említett Ripost-videóban nyilatkozó Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő mögött feltűnő szponzorfalról kikövetkeztethető, hogy a MindiGO TV biztosítja majd a közvetítést. Az online streameléssel foglalkozó szolgáltatás mögött az állami kézben lévő Antenna Hungária áll, ami amúgy szintén pórul járt a járvány miatt, hiszen ők rendezték volna 1,3 milliárd forintért a tűzijátékot, amely végül elmaradt.
Noha ezeket az információkat úgy kellett összeszedegetni, a fellépők kiválasztása ehhez képest átláthatóan zajlott. A projekthez kapásból a nevét adta többek között Demjén Ferenc, Balázs Fecó, Tóth Vera, Tóth Gabi és a Tankcsapda (legalábbis a kormányszóvivő őket említette név szerint augusztus elején), a többieket pedig az alapján választották ki, hogy hány – végül elmaradt – fesztiválra volt a nyáron szerződésük.
Ugyanakkor zenészoldalról ismét csak nagy titokzatosság veszi körül a koncerteket: vagy maguk sem tudnak semmit, vagy annyira szigorú a szerződésük, hogy nem beszélhetnek. Több olyan zenésszel is beszéltünk, akik Facebookon próbálják követni a fejleményeket, és mindössze annyit tudnak, hogy szerepelnek a megsegített zenészek listáján. Az esemény hivatalos Facebook-oldalán viszont még semmit nem találnak, az csak kedden indult.
Az biztos, hogy a koncerteket nagyjából akkora stáb intézi, amekkorát egy hagyományos fesztiválon is láthatunk egy színpad körül, kamerákkal együtt. Tudomásunk szerint a zenekarok vihetik a saját embereiket, tehát nemcsak a zenészek vannak kisegítve, hanem a háttérszemélyzetek is, a szervezők pedig kifejezetten kérték az előadókat, hogy hozzák a megszokott embereiket. Ez tehát a roadokat és a technikusokat jelenti.
Hogy egy zenekar stábja mekkora, az nyilván a zenekartól függ: egy kisebb produkció 2-3 kiegészítő emberrel is elfut, a legnagyobbak húsznál is többet foglalkoztatnak. A jelenleg a magyar krémet képviselő Majka például 24 fős stábot foglalkoztatott 2019-ben a fellépésein.
(Kiemelt kép: Facebook / Raktárkoncert)