A járvány történelmi, a vártnál nagyobb pofont adott a magyar gazdaságnak

2 perc

2020.08.14. 07:00

13,6 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság a második negyedévben. A Pénzügyminisztérium csak 10 százalékos recessziót várt. A 2009-es válság idején sem volt ekkora visszaesés.

Magyarország bruttó hazai terméke 2020 II. negyedévében a nyers adatok szerint 13,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 13,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A koronavírus okozta járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet hatására a legtöbb nemzetgazdasági ág termelése visszaesett, a szolgáltatások és az ipar egyaránt nagymértékben hozzájárultak a gazdasági teljesítmény alakulásához. A nemzetgazdaság teljesítménye az I. félévben 6,1 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint.

A recesszió történelmi mértékű, a 2009-es válság idején is csak 7-8 százalékos GDP-visszaeséseket lehetett látni.

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – az előző negyedévhez mérten 14,5 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék volumene.

Akkorát zuhant az EU GDP-je, mint még soha

Az egyéni vállalkozók aktivitásán látszik, hogy már jövünk ki a válságból - állítja az MNB inflációs jelentése. A jegybank szerint idén nőni fog a GDP, a munkanélküliség az év végére már alig lesz rosszabb, mint a járvány előtt volt, de a béremelkedés lassulásán látszik majd egy ideig a krízis.

A járvány gazdasági hatásai és a bevezetett korlátozó intézkedések az első negyedévet alig érintették, a másodikat viszont már annál inkább, így nem az volt a kérdés, hogy volt-e recesszió, hanem hogy mekkora. A várakozások 10 százalék körüli visszaesés körül mozogtak.

A második negyedévben nagyjából 10 százalékkal csökkenhetett a magyar gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest – közölte még júliusban Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebookon a tárca saját Heti Gazdasági Indexének (HGI) alakulására hivatkozva. A 10 százalékos recesszió a negyedéves átlag, a pénzügyminiszter által közzétett grafikon tanúsága szerint a visszaesés mélypontján, áprilisban a HGI éves alapon közel 20 százalékos mínuszban volt. A mutató májusban és júniusban már javult, július elejére már csak mínusz 2,3 százalékon állt. Varga szavaival: „megkezdtük a visszakapaszkodást”.

Az év egészét illetően az előrejelzések nagyon nagy szórást mutatnak. A pénzügyminisztérium 3 százalékos recesszióval számol, az Európai Bizottság 7 százalékos visszaeséssel, a JP Morgan elemzőcég 6,3 százalékos csökkenést vár – lefelé mutató kockázatokkal. A sorból egyedül az örökké optimista Matolcsy György elnökölte jegybank lóg ki, amely korábbi prognózisán ugyan rontva, de még mindig 0,3 és 2 százalék közti növekedést kalkulál. Igaz, a jegybank már a második negyedévre is csak 7 százalékos visszaesést becsült, nem pedig 10 százalékost, mint a Pénzügyminisztérium, és különösen nem 13,6 százalékos, mint ami a valóság lett.