A világhírű színész, aki magánéleti szerepeiben alakította a legnagyobbakat
Öt évvel ezelőtt július 11-én halt meg Omar Sharif (1932–2015), a nőcsábász, akit éles elmével, nyelv- és színészi tehetséggel is megáldott a sors. Rengeteg pénzt keresett, de képes volt még többet elszórni. Sok rossz filmben szerepelt, de örökre ő lesz Doktor Zsivágó, belé lesz szerelmes a Funny Girl, és ő lesz a színészek között a legnagyobb bridzsbajnok, s a bridzsbajnokok között a legnagyobb színész.
Michel Demitri Chalhoub néven született bele 1932 tavaszán Alexandriában egy libanoni és szíriai gyökerű, vagyonos maronita keresztény családba. Apja a faiparban működtette a tőkéjét, anyja pedig az egyiptomi úri társasági élet egyik központjává tette a házát, ahol Faruk király is gyakorta megfordult.
Az ifjú Chalchoubot elit iskolákba járatták, matematika-fizika szakos diplomát szerzett a kairói egyetemen, és alig múlt húszéves, amikor felfedezte őt Youssef Chahine rendező, az akkor aranykorát élő egyiptomi filmművészet kiemelkedő alakja.
1954 és 1961 között huszonkét egyiptomi filmben szerepelt. Az arab világon kívül a kutya sem ismerte, de a hazájában ő volt a legnagyobb férfi sztár, a legnagyobb női pedig, Faten Hamama, akit gyorsan el is vett feleségül, s akinek a kedvéért áttért az iszlám hitre. (Ez számára nem sokat jelentett, nem volt hívő sem keresztényként, sem muszlimként, a vallási előírásokhoz sohasem tartotta magát.)
Hamama neve a nagyvilág számára nem jelentett semmit, de a hazájában ő volt a minden. Az egyiptomi filmművészet nagyasszonya. Amikor 2015-ben, Omar Sharif előtt pár hónappal meghalt, Egyiptomban kétnapos gyászt rendeltek el, és a temetését közvetítette a televízió. Az ő párjaként arab színészistenként élhette volna végig az életét Sharif is, de neki a világhírnév jutott.
Harmincéves korában epizódszerepet kapott David Lean angol filmeposzában, az Arábiai Lawrence-ben, és fölfedezte őt Hollywood, meg a nagyvilág. 1964-1965-ben hét filmben kapott kisebb-nagyobb szerepet. A hetedik volt a legnagyobb, pályájának csúcspontja, a Doktor Zsivágó főszerepe, amellyel végleg a világsztárok sorába emelkedett. Az Oscar-díjra csak jelölték, de a Golden Globe-díjat meg is kapta (az Arábiai Lawrence után immár másodszor).
Első nem arabnyelvű filmjével rögvest ki is zárta magát az arab világból. Jordánia uralkodója úgy vélte, hogy az ő dinasztiáját rossz színben tüntetik fel az Arábiai Lawrence-ben, ezért jordán kérésre az Arab Liga tiltó listára tette Sharif filmjeit, és ott is tartotta őket egészen 1985-ig. Viszonya az Izrael lelkes támogatójaként ismert Barbra Straisenddel (éppen az 1967-es háború idején) kivált nagy felháborodást okozott. Egyes muszlim szélsőségesek szerint már azzal is halálra méltó bűnt követett el, hogy a Funny Girlben egy zsidó nővel csókolózott.