Hatásvizsgálat nélkül épül gát a Dunán az atlétikai stadion miatt

2 perc

2020.07.09. 08:17

Sok családnak költöznie kellett a szolgálati lakásából.

A Pest Megyei Kormányhivatal természetvédelmi főosztályának határozata szerint az atlétikai stadiontól délre, a Kvassay-zsilip másik oldalán a Déli Városkapu Fejlesztési Program keretében megvalósítandó beruházásokhoz nincs szükség környezeti hatásvizsgálat lefolytatására. Így zöld utat kapott a 750 méteres, új elsőrendű árvízvédelmi létesítmény is, holott most is van ott egy gát. Az új nyomvonal kiépítése a szabadtéri edzőpályák és a fedett edzőcsarnok helybiztosítása és védelme miatt vált szükségessé – írja a Népszava.

Az új védmű részben „magaspart” lesz, részben parapetfalas, illetve mobilgátas megoldás. A földmű akár hetven méter széles „növénymentesített” sáv kialakításával járhat, míg a fix betontámfal állandó átjárási korlátozást jelent a folyóparti és a mentett oldali fauna között.

A Déli Városkapu nevű fejlesztés későbbi ütemében módosítanák a Duna-medrét is: a Ráckeve-Soroksári Dunaágban nemzetközi szintű új kajak-kenu evezőspálya építését tervezik. A 2000 méter hosszú, a nemzetközi szövetség előírásai szerint megvalósuló pálya kialakítása érdekében a majdani Diákvároshoz kapcsolódó, Natura 2000 területekkel határos részen kiszélesítik a Ráckevei Dunaág medrét, „letermelik” az ott lévő ligeterdőt, amelynek nyomán 3,71 hektár új vízfelület jön létre.

Ez azonban egy főváros által készített korábbi hatásbecslés szerint „környezeti állapotváltozást okoz”.

Lassan két hónapja alkudozik a beruházási ügynökség az atlétikai stadion kivitelezésére kiírt tender első körén túl jutott három cég képviselőivel: a STRABAG-MML Magas- és Mérnöki Létesítmény Építő Kft.-vel, a SWIETELSKY Magyarország Kft.-vel, valamint a ZÁÉV Építőipari Zrt.-Magyar Építő Zrt. párossal. Két éve pedig még úgy számoltak, hogy 2020 első felében megkezdődik az építkezés. Az időpontok és az összegek tekintetében igen óvatos Fürjes Balázs államtitkár idén januárban még úgy fogalmazott a Népszavának: ha az év első felében aláírják a kivitelezői szerződést, akkor a 2023-as világbajnokságra időben elkészülhet az atlétikai központ és a környező park egy része.

Egyelőre a terület megtisztításával, a bontással és a tereprendezéssel se végeztek. Az erre vonatkozó szerződést tavaly novemberben sikerült tető alá hozni, és eleve 300 napot számoltak rá. A munkát Mészáros Lőrinc gyerekeinek (Mészáros Beatrix, Mészáros Ágnes, ifj. Mészáros Lőrinc) cége, a Fejér-B.Á.L. Zrt. és a Föld-Trans Kft. nyerte meg 4,1 milliárd forintos ajánlatával.

Az olimpiai pályázathoz készült előzetes számításokban 120 milliárdos tételként szerepelt, de ez még a nagy hazai építőipari árrobbanás előtt volt. A szakma inkább a Puskás-stadion 190 milliárdos árát tartja meghatározó irányszámnak. A beruházásra már el is ment közel 30 milliárd. A telket 16,5 milliárdért szerezte meg az állam, az építészeti terveket az úszóarénát is tervező Napur Architect szállította nettó 4,7 milliárdért, míg a mérnöki tanácsadást az Utiber látja el nettó félmilliárdért. A beruházás előkészítésére, illetve a bontásra tavaly áprilisban meghatározott 5,7 milliárdot tavaly decemberben a kormány megtolta még 2 milliárddal.