Megszerezné a főváros a Rác fürdőt, de a labda a kormánynál pattog
Privatizációs fiaskó az idestova tíz éve üresen álló Rác fürdő esete. A létesítményt most a Fővárosi Önkormányzat szerezné meg, miután ez Tarlós Istvánnak nem sikerült. Talán azért nem, mert valakik mégis szemet vetettek rá.
Márványkádból csodálható a budai Vár a Rác fürdő mellé épített hotel elnöki lakosztályából, amelyhez panorámás tetőterasz csatlakozik. Exkluzív vendégeknek, politikusoknak, művészeknek, diplomatáknak szánták ezt tíz évvel ezelőtt, amikorra felépült a szálloda, és felújították a mellette lévő, műemlék Rác fürdőt. „Európa-szerte is kuriózum lenne a gyógyvizes ingatlanegyüttes, a 8800 négyzetméteres termálfürdő és hozzá szervesen kapcsolódó 8000 négyzetméteres hotel” – kesereg Prekuta Bálint vállalkozó, a projekt egyik megálmodója és résztulajdonosa. Sikertörténet helyett azonban óriási bukta lett a tízmilliárdos fejlesztésből, a felújított ingatlanok sosem nyíltak meg, 2010 óta csak pusztulnak;
a viharokban beáznak, s ha magas a Duna szintje, vízben áll a méregdrága gépészet, dohosodik a bekészített ágynemű.
Amikor leálltak, másfél milliárd hiányzott a befejezéshez, ma már a duplája kell hozzá.
Cselekedni kell – döntötte el a múlt héten a Fővárosi Közgyűlés, amely 7,5 milliárd forintot szavazott meg saját cégének, a REK Rác Fürdő Eszközkezelő Kft.-nek, hogy ebből tegyen soron kívüli ajánlatot a tulajdonos Rác Nosztalgia Kft. felszámolójának a vagyonra.
7,4 milliárd forintból venné meg a főváros a Rác fürdőt
Kamatmentes tagi kölcsönt ad a főváros a cégnek, amelyen keresztül megvenné a Rác fürdőt.
Évek óta hiába várnak ugyanis arra, hogy az állam által kiemelt felszámolásokat végző Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. pályázaton hirdesse meg az ingatlanvagyont, miközben nem keveset kell költeni rá. Csak a Fidesz kedvenc őrző-védője, a Valton díja évente több tízmillió forint. A fővárosnál abban bíznak, hogy ők tudnak a legtöbbet fizetni érte, mivel ők a legnagyobb hitelezők is egyben: 2012-ben, amikor a Rác Nosztalgia csődeljárása folyt, mintegy 2 milliárdos diszkontáron megvásárolták az állami MFB Bank 7,5 milliárd forintos hitelét. Mivel a felszámolásban ez a követelés áll legelöl, a pénz nagy részét, körülbelül 90 százalékát vissza is kapnák.