Árulkodó a különbség a topligák, illetve a magyar és a kazah focibajnokság bevételei között
Pénzügyi szakadékok szabdalják az európai elit klubok mezőnyét, amelynek élén először végzett az okosan gazdálkodó FC Barcelona.
Ernesto Valverde az utóbbi két évben két bajnoki címet és egy spanyol kupát nyert az FC Barcelonával, a 2018–2019-es szezonban nagy fölénnyel, 11, illetve 19 ponttal előzték meg az Atlético de Madridot és a Real Madridot. A Bajnokok Ligájában (BL) veretlenül végeztek a csoportjuk élén, s léptek tovább a kieséses szakaszba, és a hazai bajnokságban is vezetnek. A katalán klub vezetősége mégis útilaput kötött a szakvezető talpára az után, hogy a Barcelona a hajrában kikapott az Atléticótól a spanyol szuperkupáért Szaúd-Arábiában rendezett négycsapatos minitorna – amiért a spanyol labdarúgó-szövetség 157 millió dollárt kasszírozott – elődöntőjében.
Valverdének persze azt sem bocsátották meg, hogy a BL legutóbbi két szezonjában előbb az olasz AS Roma, majd az angol Liverpool ellen is hiába szereztek biztosnak tűnő előnyt odahaza, a visszavágón csúfosan kikaptak, és kiestek. Így a Barcelona 2015 óta nem hódította el a legértékesebb európai trófeát, ami ugyanakkor a Realnak háromszor is sikerült.
A 2022 júniusáig szerződtetett Quique Setiéntől – akinek vezetésével a sevillai Real Betis 2018 novemberében az eddigi utolsó csapatként tudott nyerni a spanyol bajnokságban a barcelonai Camp Nou stadionban – azt várják, hogy a csapat ne csak eredményesen, hanem látványosan is játsszon. Úgy, ahogyan azt a sokpasszos játék alapjait lerakó néhai holland Johan Cruyff megálmodta.
Pénzügyi tiki-taka
Azt, hogy a Barcelonának temérdek pénze van még jobb csapatot felépíteni, mutatja, hogy a Deloitte tanácsadó cég összesítésében a 2018–2019-es szezon alapján a leggazdagabb európai futballklubnak számít.