Akárki ül be a Fehér Házba, Ukrajna marad a lélegeztetőgépen
Még súlyosabb helyzetbe hozhatja Kijevet, ha az amerikai elnökválasztás után visszaesik az USA-ból érkező hadi segítség mértéke. A védelemhez való külföldi hozzájárulás ugyanis eddig sem volt elégséges. Ha Amerika kihátrál Ukrajna mögül, Európa mennyire tudja átvenni a helyét? És vajon milyen „csodafegyverrel” teremtene békét Ukrajnában Donald Trump?
Egymást kiegészítve és nagyjából egyenlő mértékben segíti az Egyesült Államok és az Európai Unió az orosz agresszió ellen közel három éve harcoló Ukrajnát. Bár az amerikai elnökválasztási kampány hónapjaiban Donald Trump és republikánus társai szájából számtalanszor elhangzott, hogy Washington aránytalanul nagy részt vállal a segítségből, a Kieli Világgazdasági Intézet adatai szerint az USA 2024 augusztusának végéig 84,7 milliárd euróval, az EU viszont 118,2 milliárddal járult hozzá a védekezéshez, a gazdaság életben tartásához, illetve a menekültek ellátásához.
A katonai támogatásban persze az USA vitte a prímet, 56,8 milliárd euró értékű amerikai fegyver jutott már Ukrajnába, közülük a legfontosabbnak a 39 HIMARS mobil rakétaindító rendszer számít, de komoly szerep jut a Patriot-ütegeknek és egyéb légvédelmi eszközöknek is. Az USA egyben jelentős mennyiségű tüzérségi eszközt, több mint kétszáz tarackot és 350 Bradley típusú páncélozott harcjárművet is szállított Ukrajnának. Az elsőség is Washingtoné volt, 2017-ben még Trump volt az, aki elnökként engedélyt adott arra, hogy az amerikai cégek Javelin harckocsielhárító rakétákat adjanak át Ukrajnának.
Bár az EU késéssel szállt be az ukrajnai fegyverszállításokba – emlékezetes, amikor 2022 elején Németország ötezer rohamsisak útnak indításával érezte úgy, hogy mindent megtett az orosz agresszió megállításáért –, a tagállamok az unióból kilépett Nagy-Britanniával együtt mára több mint 50 milliárd euró értékű katonai felszerelést juttattak az ukrajnai frontokra. Németország is megemberelte magát, Olaf Scholz kancellár közölte ugyan, hogy a Kijev által kért, nagy hatótávolságú és lopakodó képességgel rendelkező Taurus manőverező robotgépeket nem adnak Ukrajnának, de a 27 darab Iris-T légvédelmi rendszer jelentős segítség az orosz rakéták és pilóta nélküli eszközök megsemmisítésében. Európa a pénzügyi támogatásban jeleskedett. Az unió mint szervezet, illetve a tagállamok külön-külön több mint ötvenmilliárd euróval segítették Kijevet.