Így változik az egyetemi élet a koronavírus miatt Magyarországon
A kormányrendelettel jött új szabályok miatt minden magyar felsőoktatási intézményben változások lépnek életbe.
A kormány vészhelyzetet hirdetett szerdán a koronavírus-járvány miatt, ennek értelmében pedig
minden egyetemi épület bezár, csak távoktatás lesz.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen csütörtökre és péntekre is rendkívüli rektori szünetet rendeltek el, a tavaszi szünetet pedig előrehozzák, ez most március 16-tól 20-ig tart majd. A tanítás március 23-tól folytatódik, rendkívüli munkarendben, távoktatási módszerekkel.
A vészhelyzetre tekintettel a tavaszi félévet augusztus 31-ig meghosszabbítják, a hallgatók eddig az időpontig tudják teljesíteni a laborgyakorlatokat, vizsgákat, záróvizsgákat. A rendes oktatási tevékenység felfüggesztésének időtartama alatt, március 12-től kezdődően egy hallgató sem léphet be az egyetem területére. A rendelkezés a doktoranduszokra nem vonatkozik – írták.
A magyar állampolgárságú vagy Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező kollégistáknak március 15-ig el kell hagyniuk a diákszállót és haza kell térniük állandó lakóhelyükre. A külföldiek továbbra is a kollégiumban maradhatnak, ha hazaköltözésük jelenleg nem megoldható.
A kormány – tekintettel a vészhelyzetre – egyes felsőoktatási jogszabályokat, így az átsorolásra vonatkozókat ideiglenesen módosítani fogja, írták az egyetem honlapján, ahol azt is közölték, hogy a hallgató bármely, a tanulmányaival összefüggő ügyet
kizárólag elektronikus úton intézhet.
Az egyetem oktatóinak és munkatársainak a továbbiakban is be kell járniuk dolgozni, de a járványügyi védekezéssel összefüggő korlátozásokat be kell tartaniuk – közölték.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem is hasonló intézkedésekről tájékoztatta a diákokat és munkatársait, és ebben az intézményben is kétnapos rektori szünetet rendeltek el, szintén csütörtöktől. Az egyetem közleménye szerint "a hallgatók a rektori szünet kezdő időpontjától az ELTE Járványügyi Operatív Koordináló Testülete ellenkező rendelkezéséig nem látogathatják az Egyetem épületeit, valamennyi hallgatót távolmaradási kötelezettség terhel 2020. március 12-től".
Az ELTE esetében március 26-tól kezdődik a "távolléti oktatás", ezért oktatóknak, dolgozóknak be kell járniuk, hogy felkészülhessenek az átállásra. Az intézmény hallgatói a rektori és a tavaszi szünet alatt nem utazhatnak külföldre, a kollégiumokat pedig március 13-ig el kell hagyniuk az ott lakóknak. Aki nem tud máshova menni,
méltányossági engedéllyel a diákszállón maradhat.
A Szegedi Tudományegyetemen is csütörtöktől kezdődik a rektori szünet, de az "az SZTE foglalkoztatotti állományát, valamint a köznevelési intézményekben folytatott nevelési alapfeladatok ellátását nem érinti". Az egyetem honlapján arról is tájékoztat, hogy az egyetemi szervezésű rendezvények előtt levélben jóváhagyást kell kérni a Coronavírus Ügyi Operatív Bizottságtól. Az intézmény szerint a hallgatókat és munkatársakat egy február 26-án kiküldött levélben már figyelmeztették, hangsúlyozva, hogy a külföldre való utazásokat jelenleg jobb mellőzni.
A Pécsi Tudományegyetemen március 12-13-14-re hirdettek rektori szünetet, a további teendekről pedig levélben értesítették a hallgatókat. Az egyetem azt ígérte, csütörtökön újabb tájékoztatást tesz közzé.
A Budapesti Corvinus Egyetem honlapján azt írja, a kormányzati döntéseknek megfelelően intézményi hatáskörben az egyetem rektora, Dr. Lánczi András március 12-13-ra, azaz a csütörtöki és pénteki napokra oktatási szünetet rendelt el. A tájékoztatás másik részében arról írnak, hogy "országosan egységesen a jövő héten, március 16-tól 20-ig előrehozott tavaszi szünet lesz", és hogy "ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy felkészüljünk a tavaszi szünetet követő időszak oktatási tevékenységére, amelyről a következő napokban további részletes tájékoztatást küldünk".
A Corvinus szerint a könyvtár szolgáltatásai a korábban kiadott elnöki testületi rendelkezés értelmében vehetők igénybe,
azaz az olvasótermi szolgáltatás továbbra sem elérhető,
ugyanakkor a kölcsönzésre a következő két napban és az előrehozott tavaszi szünet alatt is van lehetőség a könyvtár főigazgatója által kiadott rend szerint.
A Széchenyi István Egyetemen március 12-től március 22-ig tavaszi szünet lesz "a globálisan kialakult járványügyi helyzet miatt". Az egyetemi alkalmazottak számára a tavaszi szünet időszaka alatti munkanapok tanításmentes munkanapoknak minősülnek – írták.