Hogyan alakítsuk ki a jövőképünket a siker elérése érdekében?

2 perc

2020.02.26. 12:15

Ahhoz, hogy ne üres és teljesíthetetlen célokat tűzzünk ki magunk elé, ismernünk kell saját értékrendünket, és emellett jövőképre is szükség van. A jövőkép egyfajta világítótorony: segítségével menet közben újra és újra ellenőrizhetjük, milyen irányba tartunk.

Milyen emberré akarunk válni? Miért akarunk felkelni reggelente? Hogyan akarunk élni? Hol leszünk öt év múlva? Mit fogunk csinálni öt év múlva? Mi mindenünk lesz öt év múlva?

Ha máris világos jövőképet látunk magunk előtt, az nagyszerű! De az sem baj, ha még nem tudjuk, hova szeretnénk eljutni, és hogyan. A számunkra legfontosabb értékekhez és meggyőződésekhez hasonlóan a jövőkép meghatározása is hosszas megfontolást igényelhet.

Vágjunk bele!

Bár jövőkép nélkül is elkezdhetünk dolgozni céljaink elérésén, hosszú távon fontos, hogy legyen valami, ami táplálja a belső tüzet. Kezdjük el most azonnal – a részleteket ráérünk menet közben kidolgozni.

Jövőképünk idővel kiforrottabbá válik, és új célokat is magával hoz majd. Aztán eljön a nap, amikor megvalósul. Mindenképp határozzunk meg egy időkeretet, amikorra szeretnénk látni, hogy beteljesült (pontos évvel és hónappal).

Jelenítsük meg a jövőképet!

Jövőképünket vizuálisan is ábrázolhatjuk, például kollázzsal. Az inspiráló és motiváló képek hatékony segítséget nyújtanak mind jövőképünk, mind céljaink elérésében.

Keressünk olyan ábrákat, amelyek kifejezik jövőképünk egyes elemeit. Engedjük szabadjára a képzeletünket! A lényeg, hogy a képekre nézve inspirálódjunk.

Közeledünk vagy távolodunk?

A jövőkép kialakításának nincs egyetlen üdvözítő módja. Michelangelo például azt mondta, hogy híres szobrának megalkotásakor egyszerűen lefaragott mindent, ami nem Dávid.

Ha a konkrét jövőkép megfogalmazása bonyolult feladatnak tűnik, próbáljuk azt meghatározni, mit nem akarunk. Mitől szabadulnánk meg a legszívesebben? Általában könnyen fel tudjuk sorolni, mi nem jó nekünk. Írjuk le mindet, utána pedig fogalmazzuk át pozitív előjellel!

A jövőképnek nem muszáj tökéletesnek lennie

Kezdjünk el dolgozni rajta, még ha az elején nehezen haladunk is. Idővel tisztábban látjuk majd, hova akarunk eljutni.

Az emberek nagy részének csak homályos elképzelései vannak a jövőjükről: inkább csak ábrándok, mert semmit sem tesznek a megvalósításukért. Ne kövessük el ezt a hibát: ne gondoljuk, hogy egyszer csak magától elkövetkezik a vágyott jövő.

Igyekezzünk hasonlítani jövőbeli önmagunkra

Írjuk le a jövőképünket, vizualizáljuk, aztán éljük meg! A negyedéves reflexió egyik kérdése a következő lesz:

Mi választ el a jövőképünktől?

Tanulságos lehet eltöprengeni rajta, hogyan gondolkodna, viselkedne és érezne a jövőképünk szerinti önmagunk. Igyekezzünk már most is a lehető legjobban hasonlítani rá!

A fenti cikk Matthias Hechler Sikernapló című könyvének szerkesztett részlete. Mindennapi teendők forgatagában könnyen szem elől téveszthetjük legfontosabb céljainkat. A naplóvezetés hatékony módszer a motiváció fenntartására. Matthias Hechler útmutatójával egyszerűen és stresszmentesen szerezhetjük vissza az irányítást életünk felett. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.