Szeretettel Brüsszelből: Magyarországnak sok köze van a belgiumi farsanghoz
Sokszor találkozunk azzal, hogy mindenhol, mindenből előbújik a magyar. Mostanában például Binche-ben, az egyik belgiumi városban azok közül, amelyek világhíres karneválokat tartanak.
Utazzunk vissza az időben 1505-ig, amikor Johanna kasztíliai királynő és a spanyol Habsburg ház feje, Kasztília királya I. Fülöp házasságából egy Mária nevű hercegnő született. Ezt a Habsburg Mária hercegnőt – ahogy az annak idején a Habsburg-ház osztrák és spanyol ágában egyaránt szokás volt – már 10 éves korában, 1515-ben férjhez adták. Nem máshoz, mint II. Lajoshoz, Magyarország és Csehország királyához. (Mária testvérének, Habsburg Ferdinándnak később meghatározó szerepe lesz a magyar történelemben, tessék nyugodtan megnézni a Google-on!)
Szegény II. Lajos királynak kétszeresen is pechje volt: egyfelől a 10 éves menyasszonyról akkor még nem derült ki, hogy a Habsburgok a legendásan markáns, előreugró állcsontjával örökölte mellbevágóan rusnya fehérnéppé cseperedik-e, másfelől, hogy II. Lajos maga 11 évvel később, utolsó nem-Habsburg házi magyar királyként a mohácsi csata estéjén belefullad majd a Csele-patakba.
De hogy is kapcsolódik a magyar történelem a belga karneválhoz?