HVG 40: Indult a "világpiacosítás", Orbán odacsapott a "kommunista fészeknek"
Sorozatunkban a HVG 10, 20, 30, 40 éve megjelent cikkeiből válogatunk.
Új tükröt
1979. december 8.
„Világpiacosítás” – ez a január 1-jén életbe lépő új termelői árrendszer jelszava. Magyarán: a gazdasági folyamatokat mostanáig több-kevesebb torzítással tükröző termelői árakat a nemzetközi piacon uralkodó árarányokhoz kell igazítani, hogy a termelők helyesen tájékozódhassanak:
mit érdemes termelni, mit nem.
A „világpiacosítás” még nem lesz teljes körű, kompromisszumokra átmenetileg szükség van (kiemelt képünk is 1979-ben készült).
Tervezetek a privatizálásról
1989. december 9.
A HVG kérdéseire Martonyi János kormánybiztos válaszolt.
M. J.: (...) időszerűtlen kérdésnek érezném, hogy pontosan hány százalék lesz-legyen az állami tulajdon aránya Magyarországon. A lényeg az, hogy visszaálljunk a gazdaság, a társadalom természetes fejlődésének nyomvonalára, s ez majd kialakítja az arányokat az állami, a magán-, a települési önkormányzati, az alapítványi és más tulajdonformák között.
HVG: Ön szerint a spontán vagy az államilag vezérelt privatizáció lesz a meghatározó?
M. J.: Úgy vélem, nagyjából egyenrangú szerepet kap az állam által aktívan végzett és az állam által kontrollált spontán privatizálás. A vállalatvezetők felháborodását túlzottnak vélem, ez szereptévesztésből fakad: az önkormányzó-öntulajdonló vállalat intézménye az utóbbi években ugyanis azt a látszatot erősítette, hogy az állami vállalatoknak ők a tulajdonosai. Szerepzavaruk folytatódik egy-egy spontán privatizációs aktus során: az eladó oldalán tárgyalnak, de úgy, hogy jövőjük a vevőhöz köti őket. (...) Aki pedig az államtól tart, annak azt mondhatom:
ha az egész privatizációt a pártállam keretei között képzeljük el, akkor az nyilván lehetetlen. De az az állam már nem „ez” az állam lesz, hanem demokratikusan ellenőrzött jogállam.
Személycserék a kormányban
1999. december 11.
Chikán Attila gazdasági minisztert Matolcsy György, a Növekedéskutató Intézet igazgatója, a Fidesz gazdasági programjának egyik szerzője, Hámori József kultuszminisztert pedig Rockenbauer Zoltán, a kormányfő külpolitikai tanácsadója váltja. (...) A 17 hónapja megalakult kormány összetételén Orbán Viktor miniszterelnök most változtatott először.
Chikán leváltásáról májusban röppentek fel az első hírek, miután a Fidesz kongresszusán Trombitás Zoltán
„kommunista fészeknek”
nevezte a Gazdasági Minisztériumot. A miniszter egy ízben politikai fogásnak minősítette a legnagyobb kormánypárt hétszázalékos gazdasági növekedésre vonatkozó választási ígéretét. Chikán távozását a miniszterelnök azzal indokolta, hogy a makrogazdasági stratégia „megrajzolása” után a gyakorlati programok beindítása következik, s erre Matolcsy látszik a legalkalmasabbnak.
Falazó blokk
2009. december 5.
Bátor vagy egyenesen vakmerő-e az, aki a Fidesz ígéretére alapozva elblicceli ingatlanadója bevallását és megfizetését? És fordítva: ha már az ellenzéki párt annyiszor hangoztatta, hogy a 2010-es választási győzelme esetén első dolga lesz eltörölni a vagyonadót, nem balekség-e a jogkövető magatartás? Mindez utólag dől majd el, attól függően, hogy a választásokat nagy valószínűséggel megnyerő Fidesz kormányon is úgy ítéli-e meg, hogy nincs szükség erre az adóra, s ha eltörli, azt visszamenőleges hatállyal teszi-e. (...)
Lehet persze, hogy a Fidesznek semmi dolga nem lesz majd ezzel az adóval. Hiszen az országgyűlési választások előtt át kell esnie egy próbatételen a vagyonadóról szóló törvénynek: tucatnyi indítványozó kért utólagos normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. Paczolay Péter AB-elnök pedig megígérte, hogy még a vagyonadó-bevallások és -befizetések első esedékessége előtt elbírálják az alkotmányossági kifogásokat.