Mozgáskorlátozottakat átverő cégekre csapott le a GVH
A GVH a törvényben meghatározott lehető legmagasabb bírságot szabta ki a társaságokra.
A lehető legmagasabb bírságot szabta ki a PRO-VALETUDO Kft.-re, a PVO Retails Hungary Kft.-re és a Monus Global Kft.-re a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mert tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytattak a kiszolgáltatott fogyasztókkal szemben – írja a Privátbankár.
A GVH szerint a három, azonos érdekeltségbe tartozó cég képviselői mozgáskorlátozottakat és végtaghiánnyal élőket kerestek fel a lakásukon, kórházakban, valamint idősotthonokban, és igyekeztek rábeszélni őket gyógyászati segédeszközök (protézisek, gyógycipők) megrendelésére, illetve felíratására.
A fogyasztók közül sokaknak nem volt szüksége a felsorolt eszközökre, de voltak olyanok is, akik egészségi állapotuk miatt képtelenek lettek volna használni a rájuk tukmált eszközöket. A vállalkozások ennek ellenére pszichés nyomásgyakorlással és profi időzítéssel rábeszélték őket arra, hogy vegyék meg a termékeket.
A hatóság azt is megállapította, hogy a vállalkozások több esetben a cég ajándékaiként tüntették fel a közgyógyellátás keretében egyébként térítésmentesen járó eszközöket. Emellett a három társaság nem az elvárható szintű szakmai gondossággal járt el a legyártott termékek minősége, alkalmazhatósága, a garanciális igények érvényesíthetősége ellenőrzésekor, sőt, a feltártak nem csupán egyedi esetek voltak, hanem rendszerszintű problémákra hívták fel a hatóság figyelmét a cégek panaszkezelési és garanciális teljesítésével kapcsolatban.
A GVH összesen 49 millió forintos büntetést szabott ki a cégekre. A hatóság a bírság megállapításakor kiemelten vette figyelembe az érintett fogyasztói kör sérülékenységét. Súlyosító körülményként értékelte azt is, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat társadalombiztosítási célú közpénzek szükségtelen kifizetését is eredményezte.