20 éven át volt titokban az Európa Könyvkiadó pincéjében Kundera betiltott Tréfája

2 perc

2018.08.28. 22:00

Lefordították, kinyomtatták, ám az 1968-as csehszlovákiai megszállás eltiporta, és a magyarok csak 1988-ban olvashatták a Tréfa eredeti példányait. A legendát kiállítás eleveníti fel.

Aki 1969 őszén átsétált a Duna fölött Komáromból Komarnóba, a megszállók oldaláról a megszállt Csehszlovákiába, megvehette magyarul, amit az innenső parton már nem, a korabeli Közép-Európa egyik legfontosabb irodalmi művét, Milan Kundera Tréfáját. Mert a megszállt Csehszlovákiában még akkor is (akkor még!) nagyobb volt a kulturális szabadság, mint Magyarországon.

„Mi ez, ha nem vérbeli kelet-európai abszurd” – kérdezi Beck András irodalomkritikus, esztéta, akit a magyar Tréfa titokzatos története megragadott, és a megszállás 50. évfordulójára (szeptember 7-éig megtekinthető) kiállítást vagy inkább installációt rendezett, kis kötetet állítva össze Raktárkészlet címmel a regény magyarországi történetéről és legendájáról. Illik hozzá a helyszín: a független kiadók, művészeti kiadványok, perifériára szorult értékek boltja és bemutatóhelye, az ISBN Galéria „a Józsefváros mélyén”, a lepukkant Víg utcában, egy fölállványozott ház alagsorában.