Mi a siker titka? Alex Ferguson segít megérteni!
A kiemelkedő vezető megszállottan ragaszkodik a céljához, átlátja a rá bízott szervezetet, nem fél a népszerűtlen döntésektől és mások tanácsaitól, valamint képes kihozni a legjobbat a beosztottjaiból – amíg elegánsan át nem adja helyét utódjának. A HVG Extra Business cikke Alex Ferguson, a Manchester United egykori legendás edzőjének Vezetés című üzleti könyvéből válogat néhány tanácsot.
Kemény munka nélkül nincs siker
Munkás származású szüleitől Ferguson a munka tiszteletét örökölte, ezzel magyarázza például azt is, hogy még az esküvője és a gyereke születése napján sem hagyta ki a meccseit. A fegyelmet mindennél fontosabbnak tartotta, a kísértéseket és a kivételeket pedig igyekezett elkerülni. Egyik kedvenc mondása szerint: „Ha egy meccset kihagyunk, abból kettő lesz.” A viszonya a munkához a menedzseri döntéseit is befolyásolta: ha választania kellett tehetséges, de tűz nélküli játékos, illetve csupán jó, de eltökélt focista között, a hosszú távú szempontokat figyelembe véve általában az utóbbi mellett tette le a voksát.
Fő elveinkből ne engedjünk
Ferguson a karrierje során néha akkor is a játékosai megbüntetése mellett döntött, amikor azt a csapat eredményei bánták, például elúszott a bajnoki cím. Döntései egy részét viszont utólag sem bánja, hosszú távon ugyanis az elveket és a fegyelmet a célszerűségnél is előrébb sorolja. Vallja, hogy a bűnöket mindig a hozzájuk illő büntetéssel kell szankcionálni, mert a minden vétségre kiterjedő szigor esetén hamar elfogynak a szankcionáló eszközök. Az ő kedvelt módszere például a hallgatás volt, amellyel a játékosok megalázása nélkül, pusztán a pozitív visszacsatolás megvonásával mutatta ki elégedetlenségét.
Ismerjük meg embereink személyiségét
Ferguson szerint vezetőként fontos a tisztelet és a bizalom kivívása, valamint annak a tudatnak az elültetése, hogy mindenki képes jobb teljesítményre. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a vezető megismerje a rá bízott emberek személyiségét. Segíthet a motiválásban a vezető állandó személyes jelenléte, folyamatos figyelme, valamint a megalapozott dicséret és kritika is. Ferguson szerint a motiválás során építhetünk a csapattag bizonytalanságára és magabiztosságának erősítésére is. Az egyik keményebb munkára ösztönöz, a másik pedig elülteti bennünk a gondolatot, hogy mindenre képesek vagyunk.
A tervezés felkészít a váratlan helyzetekre
A tervezésnek arra kell irányulnia, hogy váratlan helyzetekben képesek legyünk elkerülni ösztönös cselekedeteket – vallja Ferguson. Az edzőlegenda szerint kedvezőtlen szituációban nem segít, ha a fegyelem helyét az érzelmek veszik át, a játékosainak ezért mindig a begyakorolt tervhez kellett tartaniuk magukat. Kritikusai a szerencsére és a bírókra fogták, hogy a Manchester United egy időben sokszor húzta be a meccset hosszabbításban szerzett góllal. Ferguson szerint mindez a gondos felkészülésnek és a kockázatok megfontolt elemzésének volt köszönhető.
Figyeljünk a csapat egyensúlyára
A csapat túlélésének kulcsa az egyensúly, amelynek mind a korösszetétel, mind a kreativitás, az egyéniség vagy épp a kulturális háttér tekintetében meg kell lennie. Erre azért is van szükség, mert kevesen képesek folyamatosan magas szinten teljesíteni. A legjobb csapatokat az állandó fejlődés jellemzi, vagyis a szervezetet nem elég egyetlen alkalommal egyensúlyba hozni. Ferguson klubjaiban ez a szabály elég kegyetlenül hangzott. Valahányszor a játékosmegfigyelők új tehetségre bukkantak, feltették a kérdést: vajon jobban szolgálná-e az új fiú a csapat céljait annál, mint aki éppen betöltötte az adott posztot.
Tanuljunk meg feladatot delegálni
Fiatalkorában Ferguson úgy gondolkodott, hogy a feladatok elvégzésének leggyorsabb módja, ha maga oldja meg mindegyiket. Idővel aztán rájött, hogy a pályagondnok többet tud nála a gyep öntözéséről, az orvos jobban meg tudja ítélni a sérüléseket, az akadémia vezetője pedig mélyebben ismeri az utánpótlást. Szerinte az igazi vezető felelőssége nem a menedzselés, hanem a rendkívül magas mérce felállítása, amely révén a csapat számára a lehetetlen is lehetségessé válik. A feladatok hatékony delegálása viszont csak akkor működik, ha a különféle feladatokkal megbízott emberek képesek döntéseket hozni.
A célokat ne számokban kommunikáljuk
Kitűnőségre törekvő szervezetnek figyelmet kell fordítania a siker fogalmának meghatározására. Ferguson szerint a legkonkrétabb célkitűzést is jobb némileg ködösítve felvázolni, mert a konkrét célszámok állandó hangoztatása szükségtelenül nagy nyomás alá helyezheti a csapatot. Ezért ő egyetlen játékosának sem szabta meg, hogy hány gólt kell lőnie vagy mi az elvárt passzarány. Ennek ellenére – iránymutató beszélgetéseik alapján –mindenki pontosan tudta, hogy vezetőként csak a legjobb teljesítményt fogadja el. A kitűzött célokat pedig lépésről lépésre kell elérni.
Hallgassunk meg másokat
A jó tanács sokszor akkor érkezik, amikor az ember a legkevésbé számít rá. Alex Ferguson mindig is igyekezett meghallgatni másokat, legyen szó a rivális focistákról pletykálkodó játékosairól, nehéz karakterek csapatba illesztéséhez tippet adó kollégáról, vagy a játéktér állapotát elemző pályagondnokról. Ugyanilyen fontos szerinte mások felmérése és a saját teljesítmény utólagos értékelése is. Ennek során a jó vezetőnek egyszerre kell látnia a legapróbb részleteket és a nagy képet is.
Építsük tudatosan az utánpótlást
A Manchester Unitednél többféleképpen segítik a fiatalok előrelépését. Egyrészt a szervezet minden potenciális tehetség számára átlátható, így a fiatalok tisztában vannak azzal, hogy a jól elkülönített szintek mely sorrendjét kell bejárniuk a sikerért. Emellett a felnőtt csapatból olyan mentorok segítik őket, akikben nemcsak megbízhatnak, hanem példaképként is szolgálnak számukra. Ferguson szerint a régóta együtt dolgozó kollégákra épülő szervezet legfőbb előnye az, hogy tagjai pontosan tudják: kollégáik hogyan reagálnak egy-egy meghatározott helyzetre.
Tanuljunk a hibáinkból
Az ember többet tanul a vereségekből, mint a győzelmekből – véli Ferguson, aki bevallása szerint több időt töltött a vereségek, mint a megnyert mérkőzések elemzésével. Véleménye szerint a kiábrándító eredményeket érdemes inkább saját kudarcunkként kezelni, ahelyett, hogy külső tényezőkre vagy az ellenfeleinkre mutogatnánk. Csakis így maradhatunk urai a helyzetnek, és ez a gondolkodás vezethet legközelebb jobb teljesítményre. Ami pedig a hozzá nem értők alaptalan kritikáit illeti, Ferguson szerint az ilyen támadások ellen a legjobb módszer az, ha a hozzánk közel állók véleményére adunk.
A fenti cikk eredetileg a HVG Extra Business 2018/3-as számában jelent meg.
Mi kell ahhoz, hogy évtizedeken át a legjobbak között legyünk? Vezetés című könyvében Sir Alex körüljárja a vezetési stílusához kapcsolódó témákat, és kifejt olyan kevésbé egyértelmű aspektusokat, mint a feladatok delegálása, az adatelemzés vagy épp a kudarc kezelése. Akár egy céget irányítunk, akár egy osztályteremben tanítunk, a könyv segíthet abban, hogy jobb vezetővé váljunk. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.