Milyen a győztes gondolkodás? Íme 10 motiváló hiedelem!
Mi zajlik a rendkívül sikeres emberek elméjében? Ha a kihívásokkal szembenézve szeretnénk összeszedettek és kitartók maradni, próbáljuk alkalmazni az alábbi, hasznos és pozitív gondolkodásmódokat!
A sikernek számos különböző formája lehet, és mindenkinek megvan a maga elképzelése arról, mi számít teljesítménynek. A tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a világ legsikeresebb emberei hasonló életfelfogást vallanak. Ha képtelenek vagyunk motiválni magunkat, akkor próbáljuk ki ezeket, és nézzük meg, hogy lendületet kapunk-e tőlük!
1. Az elért eredmény fontosabb, mint a hatalom.
Némi hatalom szükséges lehet céljaink eléréséhez és a dolgok megvalósításához, ám ez eszköz, nem pedig cél. A lényeg, hogy úgy érezzük, tettünk valamit, ami saját értékrendünk szerint értelmes.
2. Ez az én felelősségem.
A sikeres emberek jellemzően úgy vélik, hogy saját erőfeszítéseik számítanak a legtöbbet. Fontos, hogy azt tegyük, amit tenni kell, és ne várjunk mások bátorítására vagy iránymutatására! A felelősségvállalás azt is jelenti, hogy tudjuk, mikor kell segítséget kérni.
3. Ez egy lehetőség, nem pedig fenyegetés!
Amikor kihívással szembesülnek, a legjobban teljesítőket jobban izgatja a kínálkozó esély, minthogy azon aggódjanak, mi történhet kudarc esetén. Tudják, hogy mindenért küzdeni kell, ami értékes: a nehézség csupán azt jelzi, megéri dolgozni érte.
4. Élvezni fogom!
A kitartás elégedetté tesz, a rámenősebbek pedig könnyen rákaphatnak ennek az ízére. A hosszú távú összpontosítást játéknak is felfoghatjuk, amelyben minden napot, amelyen kitartunk a célunk mellett, győzelemnek élünk meg. Ha erőfeszítéseinkhez játékosan viszonyulunk, akkor kevésbé leszünk stresszesek.
5. A tehetség miatt nem érdemes aggódni.
A velünk született képesség kiindulópont lehet az esetleges sikerhez, de gyakorlás nélkül a természet adta tehetség nem fog fejlődni csakúgy, mint a használaton kívüli izom. Míg a velünk született tulajdonságokkal nem sok mindent tudunk kezdeni, jó adottságainkkal elég sokat. Még a tehetségeknek is folyamatosan dolgozni kell készségeik fejlesztésén.
6. A kemény munka lenyűgöző.
Akik saját területükön kiemelkedőek, csodálatra méltónak tartják a szorgalmas munkát, az elszánt embereket pedig érdekesnek. Jól érzik magukat, mert értékeik szerint élnek, és hajlandóak hosszú időn át keményen dolgozni.
7. A kudarc nem jelent sokat.
Ha valami az első néhány alkalommal nem működik, akkor a sikeres emberek ezt általában tanulási folyamatként fogják fel, és folytatják. Jóval több kudarc kell, hogy elkezdjenek valamit lehetetlennek tartani.
8. Ne égessük fel a hidakat!
Lehet, hogy nem kedvelünk valakit, de attól még előfordulhat, hogy együtt kell vele dolgoznunk a jövőben. Soha nem tudhatjuk, hogy kinek a fülébe fog eljutni viselkedésünk híre, ezért kifizetődő fenntartani a profizmust.
9. Ne rekedjünk meg!
Nem fejlődünk a gyakorlással, ha mindig ugyanazokat a dolgokat gyakoroljuk. A „tudatos gyakorlás” – vagyis a megszokottnál kissé magasabb szinten végzett, folyamatos gyakorlás – eredményesebb.
10. Mi a következő lépés?
Az idő múlásával folyamatosan fejlődünk, így várhatóan céljaink is változnak. A kimagasló teljesítményt nyújtó emberek felhasználják a visszajelzéseket, és következő lépéseiket az új információk alapján határozzák meg. A tanulás folyamán értékeljük újra céljainkat!
A fenti cikk a Siker: a teljesítmény pszichológiája című könyv szerkesztett részlete. Hogyan győzzük le a sikertől való félelmünket? Megteremthető-e az egyensúly karrier és magánélet között? A Siker...közérthetően magyarázza el a teljesítménnyel kapcsolatos pszichológiai kutatások eredményeit, és könnyen alkalmazható módszerekkel segíti a kitűzött célok elérését. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.