Újabb jel a befektetői bizalom visszatérésére a felzárkózó piacokon
A befektetői bizalom visszatértének legújabb jele, hogy újra megjelentek az úgynevezett carry trade, vagyis kamatkülönbözeti ügyletek a felzárkózó gazdaságok devizapiacán.
A gazdaságélénkítés érdekében nullához közelítő nyugati kamatok ösztönzik a carry trade ügyleteket, a befektetőket a magas kamatú felzárkózó piacok felé terelik, amióta csak felcsillant a kilábalás reménye, a március eleji piaci mélypontok óta. A dollárért, euróért vagy japán jenért vásárolt brazil, magyar, dél-afrikai, új-zélandi és ausztráliai eszközök 8 százalékos hasznot hoztak a vállalkozó szellemű befektetőknek március 20-a és múlt péntek között, írta a Los Angeles Times kedden, megjegyezve, hogy ez a volt a carry trade történetének legnagyobb háromheti nyeresége 1999 óta.
Az amerikai bankok és értékforgalmazók az ügyfeleiknek ismét ajánlják a carry trade ügyleteket, miután tavaly elvesztették vonzerejüket a válság miatt. A befektetők ugyanis az amerikai kincstárjegy viszonylagos biztonságába menekültek. Ezért is estek nagyot egyebek közt a kelet-európai valuták is, most pedig javulhatnak, amikor a tőzsdei fellendülés kezdi előcsalogatni a tőkéket menedékhelyeikről.
A lefelé ható kockázat jelentősen enyhült a felzárkózó piaci valutáknál. Még ha csak változatlan marad az árfolyamuk, a carry trade már akkor is csábító - mondta a lapnak a Goldman Sachs egyik londoni elemzője. Ebben van ugyanis a az ügylet nagy kockázata: a vásárolt magas kamatú eszközök valutájának leértékelődése nagyobb veszteséget is okozhat a befektetőnek, mint amekkora a kamatkülönbözetből elérhető haszon. Fordítva viszont a felértékelődés növeli a hasznot visszaváltáskor. Az újabban növekvő kereslet viszont önmagában is támogatja a felértékelődést.