Die Presse: Gyurcsány is aláásta a vezetők szavahihetőségét

1 perc

2009.03.22. 10:10

Gyurcsány Ferenc mindig is az ellentmondások embere volt, s ehhez bejelentett búcsújával is hű maradt - írta a Die Presse című osztrák konzervatív lap kommentátora az újság vasárnapi számában.

A szerző úgy ítélte meg, hogy a kormányfő azoknak a végre nem hajtott reformoknak a konzekvenciáját vonta le, amelyekre a válság sújtotta államnak égetően szüksége van. Rámutatott, hogy 2004 óta, amióta Gyurcsány a kormány élén áll, Magyarország egyre közelebb került az államcsődhöz. Végül odáig jutott, hogy kénytelen volt 25 milliárd dolláros hitelt felvenni a Nemzetközi Valutaalaptól (és az EU-tól).

"Meglehet, hogy a miniszterelnököt akadályozta a kisebbségi kormányzás korlátok közé szorított mozgáslehetősége. Ám ő maga is aláásta a politikai vezetés szavahihetőségét azzal, hogy 2006-ban pártfunkcionáriusok előtt bevallotta: a választási kampányban hazudott az embereknek a gazdasági helyzetről... A gyónás után az ország a legsúlyosabb politikai zavargásokat élte át a rendszerváltás óta. Gyurcsány szombaton maga is beismerte, hogy szavahihetősége megrendült" - írta a Die Presse kommentátora.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!
Szerinte a megfigyelők nem egészen akarják elhinni, hogy a miniszterelnököt valóban komoly szándék vezérli. Politikai pályafutása során ugyanis gyakorta tanúbizonyságát adta annak, hogy vonzódik a hatalomhoz. Mint amikor letaszította a trónról korábbi mentorát, Medgyessy Péter kormányfőt, hogy ő kerülhessen a kormány élére. Vagy például 2006-ban, amikor a tömegtiltakozások ellenére sem mutatott semmiféle hajlandóságot a visszalépésre. 

Ki lesz az utód? - tette fel a kérdést a szerző. - Egyelőre csak találgatások zajlanak a lehetséges személyekről. A szocialisták állítólag konstruktív bizalmatlansági szavazás útján akarják átadni a posztot a parlamentben. Ez azonban feltételezi, hogy már előzetesen megállapodnak a szabaddemokratákkal és a demokrata fórummal a következő kormányfőről. Lehetséges jelölt lehetne a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, Surányi György, aki pártoktól független gazdasági szakember. De a szocialista párti Kiss Pétert és Gráf Józsefet is emlegetik. A pártelnöki tisztséget Gyurcsány most még nem kívánja feladni.

A független Kurier ugyancsak beszámolt a miniszterelnök visszalépési szándékáról, de kommentárt nem fűzött az eseményhez.