A munkaadók támogatják a Reformszövetség programját

2 perc

2009.03.06. 11:42

A Reformmszövetség és a munkáltatók által javasoltaknál is több és mélyebb szerkezeti átalakításra van szükség, és jelentős kiadáscsökkentést kell meglépni - hangsúlyozta a miniszterelnök. A munkaadók azonosulnak a Reformszövetség programjával, amely az adórendszer egészét érintő, 8-10 százalékpontos adócsökkentést javasol, valamint az euró előszobájába, az ERM-2 árfolyamrendszerbe való minél gyorsabb belépést - Rolek Ferenc a munkáltatói oldal képviseletében az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.

Gyurcsány Ferenc szerint határozottabb, mélyebb változtatásra van lehetősége a kormánynak a két hete bejelentetteknél. A kormányfő az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén kifejtette: a változtatásra kész Magyarország vízióját kell megteremteni. Higgadt és precíz elemzésre, és a cselekvés bátorítására van szükség ebben a helyzetben - mondta a miniszterelnök, aki bírálta azokat, akik válság forgatókönyvvel hiszterizálnak.

Szeptember óta a költségvetésben 800 milliárd forintos kiadáscsökkentést valósított meg a kormány, a betétekre tavaly ősszel garanciát vállalt, vagyis azok teljes biztonságban vannak, s a négynapos munkahét lehetőségével is számos vállalkozás él - sorolta a kabinet lépéseit a miniszterelnök.

A Reformmszövetség és a munkáltatók által javasoltaknál is több és mélyebb szerkezeti átalakításra van szükség, s az állam kiadásainak alapos elemzése után jelentős kiadáscsökkentést kell meglépni - hangsúlyozta a miniszterelnök. A jövő hét végén a kormány be kívánja nyújtani a nyugdíj- és adóváltoztatásokra vonatkozó törvényjavaslatait az Országgyűlésnek - jelentette be Gyurcsány Ferenc.

A minszterelnök arra kérte az Országos Érdekegyeztető Tanács résztvevőit, egyezzenek meg abban: mindent megtesznek annak érdekében, hogy Magyarország még az idén megfeleljen minden követelménynek, amellyel beléphet az euró előszobájába, az ERM-2 árfolyamrendszerbe. Mint mondta, így legkésőbb szeptember végén meg lehetne állapodni az euró bevezetésének menetrendjéről.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte: meg kell fontolni, hogy lehet-e Magyarország jövőjét olyan mértékben a külföldi tőkebefektetésekre alapozni, mint eddig; bezárkózni nem lehet, de patriótább politikát kell folytatni. Az EU 10 kelet-közép-európai országának egyesített nemzeti jövedelme 1000 milliárd euró, ebből évente 180 milliárdot tőkejövedelemként nem lehet kivonni ezekből az országokból - mondta. A kormányfő ugyanakkor hozzátette, hogy a nemzeti hátterű vállalkozások megerősítéséhez azonban a terheket kell csökkenteni.

A munkáltatók azonnali lépéseket sürgetnek (Oldaltörés)


A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szerint a rövidtávú válságkezelési és hosszabb távú versenyképességi intézkedéseket nem lehet szétválasztani, hiszen összefüggő rendszerekről van szó. A munkát terhelő adók és járulékok csökkentése már rövid távon is javítja az exportra termelő vállalkozások versenyképességét, és lelassítja a piacvesztést és a munkahelyek csökkentését - hangsúlyozta Rolek Ferenc.

A munkáltatói oldal egyetért az állami kiadások csökkentését célzó Reformszövetség által megfogalmazott javaslatokkal, a munkáltatók fontosnak tartják a nyugdíjrendszer reformjának felgyorsítását és az önkormányzati rendszer átalakítását. A munkaadók arra kérik a kormányt, hogy lépjen azonnal, ne törekedjen minden áron megegyezésre, az idő ugyanis nagyon sürget. Nekünk olyan megállapodást kell kötnünk, amit a nemzetközi befektetői közösség is elfogad, ellenkező esetben ellenőrizhetetlen folyamatok indulhatnak el - mondta Rolek Ferenc.

"A munkát terhelő járulékok csökkentése a versenyképesség alapvető feltétele, ennek szűkítése helytelen. Mi a generális megoldást támogatjuk, s nyomatékosítjuk, hogy a Reformszövetség programját csak egységes egészként lehet megvalósítani" - fogalmazott a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Rolek Ferenc szerint a béren kívüli juttatások (cafetéria) egy részét érdemes megtartani, tehát ezen a téren közelíthetők a munkavállalók és a munkavállalók javaslatai.

A kabinet átgondolja elképzeléseit - mondta Gyurcsány Ferenc. Úgy vélte, hogy a három oldal meg tudna egyezni. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a munkavállalóknak el kell fogadniuk, hogy az eddigi rendszer változik, de különösen az üdülési csekkekre és az étkezési utalványok megadóztatására vonatkozó szakszervezeti kifogásokban vannak olyan elemek, amelyeket újra meg kell fontolni.