Aggódnak a kelet-európai bankfelügyeletek

1 perc

2009.03.04. 10:57

Aggodalmukat fejezték ki kelet-európai uniós tagországok bankfelügyeletei a szerintük "félrevezető és leegyszerűsítő kommentárok" miatt, amelyekkel országaik pénzügyi szektorának kockázatait illetik. Állásfoglalásuk szerint ezek a megnyilvánulások árthatnak a térség gazdaságának és bankjainak egyaránt.

Szerdán délelőtt a szlovák jegybank honlapján közzétett közös közlemény aláírói között Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia és Bulgária bankfelügyelete szerepelt a dokumentum aláírójaként, utóbb a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) is megküldte az MTI-nek a közleményt, amelyen hatodik aláíróként a PSZÁF is fel van tüntetve.

A magyar felügyeletnél nem kommentálták, hogy az aláírásuk miért csak a közlemény első közzététele után került a dokumentumra. Az MTI kormányzati forrásokból úgy tudja, adminisztrációs okok miatt nem szerepelt az első vezión a magyar pénzügyi felügyelet. 

A közlemény szerint aláássák a stabilitás megteremtését célzó törekvéseket azok a "nagy nyilvánosság előtt ismertetet kezdeményezések", amelyek azt taglalják, milyen mértékű kockázatnak vannak kitéve a nyugat-európai bankok erőteljes kelet-európai elkötelezettségük miatt. A felügyeletek állásfoglalása szerint az ilyen kezdeményezések komoly kockázatokkal járnak nemcsak a felügyeletek, de országaik egész bankszektorának hírnevére nézve.

A közös közlemény arra is kitér, hogy az Európai Unió keleti tagországai eltérő gazdasági és pénzügyi helyzetben vannak, ezek az országok nem alkotnak homogén térséget. Ezért szükséges különbséget tenni először is EU-tagország és nem EU-tagország között, de tisztázni kell azokat a tényeket is, amelyek egy-egy országra, vagy egy-egy bankcsoportra jellemzőek. A közös közlemény nem tért ki arra, hogy mit értenek "nyilvános kezdeményezésen".